מרצדס A-Class החדשה


כתב: שי רוזנפלד
תצלומים: מרצדס-בנץ
מרצדס A-Class החדשה מציבה רף חדש של עיצוב, יוקרה וקידמה טכנולוגית בפלח מכוניות הפרימיום הקומפקטיות

לפני כחמש שנים, במסגרת המהדורה הראשונה של המגזין, כתבנו על השקת מרצדס A-Class שהיתה הסנונית הראשונה בהיצע דגמי הדור החדש של מכוניות קומפקטיות של מרצדס (NGCC). ה-A-Class שהושקה בשנת 2012 זכתה להצלחה רבה, ולאחר חמש שנים מציגה מרצדס את A-Class החדשה שהיא מתקדמת ומהפכנית אף יותר מקודמתה.
הדגם החדש משמר את הרוח הצעירה והדינמיות של הדגם המוחלף, ובאותה העת משדרג אותו לרמה חדשה של יוקרה מודרנית עם ממדים מוגדלים, עיצוב מושחז, מערכות טכנולוגיות מתקדמות שעד עתה שויכו לסגמנטים גבוהים יותר, וקונספט חדש ומהפכני לעיצוב הפנים ולסביבת הנהג.
"עם הדור החדש של ה-A-Class אנחנו מגדירים מחדש מהי יוקרה מודרנית בפלח המכוניות הקומפטיות", הסבירה בריטה סיגר, חברת מועצת המנהלים של דיימלר האחראית על מכירות מכוניות מרצדס-בנץ. "על מנת לעשות כן, בחרנו בשילוב בין עיצוב דינמי לבין קונספט אינטואיטיבי לתפעול המכונית – עם ממשק חוויית המשתמש החדש שלנו MBUX יצרנו חוויית משתמש חדשה לחלוטין", היא הוסיפה. גורדון ווגנר, המעצב הראשי של דיימלר, הוסיף ואמר על הדגם החדש: "עיצוב הפנים מציג יוקרה מודרנית ברמה שטרם נראתה בפלח זה, ומתרגם טכנולוגיה אינטליגנטית לכדי חווייה רגשית".

Sensual Purity ו-MBUX
הפילוסופיה שעמדה בבסיס עיצוב ה-A-Class החדשה היא זו של Sensual Purity והיא מתבטאת במרכב בעל עיצוב מושחז שמשדר ספורטיביות, דינמיות ורגש. מכסה המנוע משתפל בחדות אל עבר גריל היהלומים, בתי הגלגלים הגדולים יכולים לאכלס גלגלים בקוטר 19-16 אינץ' והכתפיים המובלטות מדגישות את האופי הדינמי. ל-A-Class החדשה בסיס גלגלים ארוך מזה של קודמתה, ומקדם הגרר שלה עומד על Cd=0.25, הנמוך בקטגוריה. המראה של הדגם החדש יוקרתי מבעבר עם עיצוב מחודד ויציבה שרירית ומרשימה.
השינוי בפנים הרכב משמעותי עוד יותר ומציג סביבת נהג אוונגרדית. מרצדס נקטה בגישה חדשה לחלוטין והצליחה להקנות תחושת מרחב יוצאת דופן בפלח המכוניות הקומפקטיות. השינוי המרכזי הוא בעיצוב הדשבורד שנמשך מקצה לקצה ללא הפרעה. לוח המחוונים המסורתי הוחלף על ידי מסך תצוגה HD צבעוני אליו מצטרף מסך נוסף לתפעול מערכות הרכב והמולטימדיה. ניתן לבחור בשני מסכי 7 אינץ', במסך 7 אינץ' ובמסך 10 אינץ' או בשני מסכים בקוטר 10.25 אינץ' (26 ס"מ).
ה-A-Class החדשה היא הראשונה מבין דגמי מרצדס שמציעה את ממשק המשתמש החדש של מרצדס MBUX (Mercedes-Benz User Experience). ממשק מתקדם זה, שהוצג לאחרונה במסגרת תערוכת CES האחרונה, מבשר את בואה של תקופה חדשה עם קישוריות חסרת תקדים וחוויית משתמש פורצת דרך.
מסך המגע הגדול והאיכותי שולט על המערכות השונות ועליו גם מוקרנות מפות מערכת הניווט הכוללת טכנולוגיית מציאות רבודה. התפעול מתבצע בעזרת מסך המגע, משטח המגע בקונסולה המרכזית או באמצעות כפתורים על גלגל ההגה. בנוסף, המערכת כוללת גם אפשרות להפעלה קולית מתקדמת עם עם זיהוי דיבור טבעי (Natural Speech Recognition) – על מנת להפעיל אותה כל שיש לעשות הוא להגיד "Hey Mercedes".
ל-MBUX יש יכולת למידה והתאמה למשתמשים על בסיס טכנולוגיית בינה מלאכותית. זהו ממשק חדשני הכולל גם תקשורת V2V בין כלי רכב, ו-Vehicle Tracker שמאתר את הרכב ומקל על מציאתו בחניונים גדולים, ויכול אף לדווח במידה ונגרמה לו פגיעה בעת החניה.
לא רק סביבת הנהג חדשה ב-A-Class אלא תא הנוסעים כולו שעבר שדרוג מהותי. הוא מרווח יותר מבעבר עם מרווח גדול יותר לראש, לרגליים ולכתפיים, וגם גישה נוחה יותר למושב האחורי. תא המטען גדל אף הוא לנפח של 370 ליטרים (תוספת של 29 לדגם הקודם) וגם שדה הראייה של הנהג והתווסף מגוון של תאי אחסון.
האופי הבוגר והמעודן יותר של ה-A-Class החדשה מתבטא גם בחויית נסיעה שקטה מבעבר הודות לתוספת בידוד, אלמנטים ארו-אקוסטיים שהתווספו ופחות רעשי רוח הודות למרכב האווירודינמי.

בטיחות ברמה של S-Class
הקומפקטית החדשה של מרצדס כוללת את כל מערכות הבטיחות והסיוע לנהג המתקדמות ביותר שמקנות לה את רמת הבטיחות האקטיבית הגבוהה ביותר בסגמנט. חלק גדול מהמערכות הללו "אומצו" ישירות מה-S-Class, ולראשונה קיימת גם האפשרות לנסיעה חצי-אוטונומית. מערכת Active Distance Assist DISTRONIC למשל המהווה חלק מחבילת Driving Assistance, מסוגלת לסייע לנהג במגוון מצבי נהיגה, ולחזות ולהתאים את מהירות הנסיעה כאשר הרכב מתקרב לעיקול, לכיכר או לצומת.
מערכות רדאר ומצלמות חדשות מאפשרות ל-A-Class "לראות" למרחק של עד 500 מטרים, וברשימת האבזור ניתן למצוא גם מערכות Active Emergency Stop Assist ו-Active Lane Change Assist משודרגות.
הבטיחות הפאסיבית לא הוזנחה, וה-A-Class החדשה היא הראשונה שפותחה במרכז הטכנולוגי לבטיחות ברכב TFS. כל אלמנט ברכב נבחן בדקדקנות על מנת להעלות את רמת הבטיחות, ועיצוב המרכב נעשה בהתאם לממצאים האחרונים של ניתוחי תאונות דרכים שהתרחשו במציאות.

היצע מנועים חדש
הקומפקטית של מרצדס זוכה להיעצ מנועים חדש, בעת ההשקה מוצעים שני מנועי בנזין ומנוע דיזל חדש. בגרסת A200 ה-A-Class מצויידת במנוע 1.4 ליטר חדש (M 282) עם 163 כוחות סוס ומומנט של 25.5 קג"מ. במנוע זה יש אפשרות לשימוש בחלק מהצילינדרים במצבי נהיגה מסויימים לטובת חסכון בדלק. מנוע הבנזין השני הוא בנפח שני ליטרים (M 260) עם 224 כוחות סוס ומומנט של 35.7 קג"מ. מנוע זה כולל טכנולוגיית CAMTRONIC מתקדמת להגברת יעילות השריפה. שני המנועים מציעים את שיא המומנט בסל"ד נמוך (1,620 סל"ד במנוע 1.4 ו-1,800 סל"ד במנוע הגדול יותר), ואת שיא ההספק ב-5,500 סל"ד, נתון שמשמעו רצועת כוח רחבה מאוד וזמינות כוח מצויינת. בשידוך לתיבת 7G-DCT משודרגת, המנועים החדשים מציעים ביצועים מצויינים: תאוצה למאה קמ"ש תוך 8.0 שניות בלבד בגרסת 1.4 ליטר או 6.2 שניות בגרסת שני ליטרים, ומהירות מרבית של 225 ו-250 קמ"ש בהתאמה, זאת לצד צריכת דלק ממוצעת במסלול משולב (ע"פ נתוני יצרן) של 19.6 ו-16.7 ק"מ לליטר בהתאמה. אל שני מנועי הבנזין מצטרף גם מנוע דיזל חדש – OM 608 בנפח 1.5 ליטרים עם 116 כוחות סוס ומומנט של 26.5 קג"מ.
A-Class החדשה מוצעת גם עם מערכת הנעה כפולה קבועה 4MATIC אותה ניתן לכייל ולהתאים אישית באמצעות בורר מצבי הנהיגה DYNAMIC SELECT. הדיפרנציאל האחורי הוחלף, והוא עתה אלקטרו-מכני במקום אלקטרו-הידראולי.
מערכת מתלי comfort suspension מגיעה כסטנדרט, ניתן לבחור גם במרכב מונמך ב-15 מ"מ עם קפיצים ובולמים מוקשחים, או במערכת המתלים האדפטיבית עם Active Damping Control.

קפיצת מדרגה
מרצדס A-Class החדשה בוגרת מקודמתה, היא מרווחת יותר, נוחה יותר ובטוחה יותר, וזאת מבלי לאבד מאופייה הצעיר ומחוויית הנהיגה הדינמית שהיא מציעה. גולת הכותרת היא תא הנוסעים וסביבת הנהג המשודרגות עם חוויית משתמש חדשה לחלוטין.
ה-A-Class החדשה מגלמת בתוכה, בכל אלמנט ובכל רכיב החל מהעיצוב ומהיצע המנועים, דרך ממשק המשתמש MBUX ועד למערכות הבטיחות והנהיגה האוטונומית, את מהותה של "יוקרה מודרנית". יש לה יתרונות בולטים על כל מתחרה, והיא מרימה את הרף בפלח מכוניות הפרימיום הקומפקטיות גבוה יותר מאי-פעם.

היכנסו לצפייה בכל דגמי מרצדס A-CLASS

מרצדס A קלאס - מושבים קדמיים ברכב
איזור הנהג ברצדס A CLASS