שבוע האופנה בניו יורק


כתבה: טליה לוין תצלומים: mbfashionweek

קולקציות האביב\קיץ לשנת 2014 הוצגו בחודש ספטמבר האחרון בשבוע האופנה בלינקולן סנטר בניו יורק, באירוע האופנה הגדול של מרצדס-בנץ. אחרי חורף אפרורי ומונוכרומטי למדיי, הוכיחו מעצבי האופנה שהגיעו לניו יורק, כי לא בכדי שבוע האופנה בתפוח הגדול נחשב לאחד האירועים המעניינים בתעשייה.

לצד מעצבי האופנה הוותיקים והמוצלחים בתעשיית האופנה האמריקאית כקלווין קליין, דיאן פון פירסטנברג, אלכסנדר וונג, אנה סוי, בטסי ג'ונסון, פרואנזה סקולר וכמובן מארק ג'ייקובס שתצוגת האופנה שלו היתה גם הפעם, אחד מאירועי האופנה המבוקשים בקרב סלבריטאים, אנשי אופנה ובלוגרים מובילים שהגיעו מכל רחבי הגלובוס. הופיעו גם מעצבי אופנה צעירים אשר עבורם הצלחה בשבוע האופנה הניו יורקי מהווה כרטיס כניסה לפנתאון הבינלאומי של התעשייה. צבעוניות עזה, עיצובים גאומטריים, וחזרה לרטרו ההדפסים של שנות השבעים, לניטים הכה מוכרים משנות התשעים. לצד שילובים מעניינים של מראה גברי הכולל חליפות רפויות וז'קטים במראה "אובר סייז", כיכבו על מסלולי התצוגות בתעוזה רבה, יחד עם עיצובים מדגישי הסילואט נשי.

אי אפשר להתעלם מכמה תצוגות מפתיעות, שהפכו את שבוע האופנה הניו יורקי לאירוע משמח במיוחד, רובם הפעם היו לטעמי של מעצבים מוכרים בעלי שם. ראשית, ראוי לציין את פרנצ'סקו קוסטה המנהל הקראייטיבי של מעצב האופנה קלווין קליין והמעצב הראשי של החברה, אשר ציין בתצוגה החגיגית עשור בתפקיד. קוסטה רכב על גלי יחסי הציבור והעניין שהתצוגה החגיגית יצרה, והפתיע בדגמים אשר נראו כסקיצות גולמיות של עיצובים שכללו: תפרים בולטים בגסות, בגד שנראה כביכול הפוך, שמלות פרנזים וטקסטורות שתפסו את מירב הפוקוס מעיצובי המותג שבדרך כלל מתאפיינים בפשטות ומינימליזם.

כאמור גם התצוגה של מארק ג'ייקובס, מתוקף היותה כאחת התצוגות המבוקשות סיפקה את יצר סקרנותם של העיתונאים, שתהו מחוץ לחלל התצוגה מה יהיה הגליק הפעם. אם כן, קורס הציג את מראה הפנטזיה: מסלול שעוצב כחוף נטוש, ספינה טרופה ושאריות של מסיבת חוף פרועה עם בדלי סיגריות שקועים. מי שציפה לקולקציות קיץ סוערות בסגנון ברזילאי, הופתע לחזות על המסלול בבגדים כהים, דגמי אובר סייז, אוריינטציה צבאית מובהקת עם שפע כפתורים, חרוזים ושילובי תחרה שבדגמים מסוימים מאד הזכירו השפעה ויקטוריאנית.

גם על קולקציות הקיץ של מייקל קורס שנחשב לאחד המעצבים החשובים בתעשיית האופנה האמריקאית והכלל עולמית, אי אפשר לדלג. הקולקציה שכונתה "summer romance" היא ללא כל ספק אחת הקולקציות המוצלחות של קורס בשנים האחרונות. המעצב שנחשב בדרך כלל לאחד ממעצבי החליפות המחויטות הטוב ביותר, הצליח הפעם לחדש ולהציג קולקציה רומנטית וסקסית במראה נינוח, עם קריצה לשנות הארבעים והחמישים עם קרדיגנים קטנים וחצאיות עיפרון לצד שמלות מקסי ארוכות.

מעצב נוסף שיהיה ככל הנראה מזוהה לנצח עם מישל אובמה הגברת הראשונה של אמריקה, הוא כמובן ג'ייסון וו. לכן הקולקציה הקיצית שלו, עוררה עניין רב בקרב הקהל שנהר לשבוע האופנה הניו יורקי. וו, הוא סימן נוסף למעצב צעיר שפרץ לתעשייה בסערה לאחר שעיצוביו תפסו את תשומת ליבה של הגברת אובמה. בחירתה בדגמים של וו בכמה אירועים נחשבים הצליחה לשדרג את מעמדו של המעצב שעיצוביו ידועים כסקסיים במיוחד הסוגדים לנשיות. הקולקציה הקרובה מדגישה הפעם את גוף האישה דווקא על ידי גזרות רפויות, שמלות המזכירות קצת כותונות לילה, ושקיפות המשתלבת היטב בגוונים של בז', אפרפר וירוק מרווה שעושה הרושם שיהיה הצבע החזק בקיץ הקרוב.

ורגע לפני סיכום, אי אפשר להתעלם מנוכחותה המהפנטת של דיאן פון פירסטנברג, שהקולקציה הנוכחית שהציגה, מעבירה מסר העצמה למין הנשי ומיועדת לנשים קרייריסטיות וחזקות. הפעם המסר העומד מאחורי העיצובים הוא be your own oasis, ולראייה היתה זאת נעמי קמפבל שפתחה את התצוגה, ואכן אין מייצגת ממנה. גם הפעם הבגדים של פון פירסטנברג הזכירו את שנות השבעים ושלהי שנות השישים העליזות. ניחוח של סטודיו 54 ומסיבות פרועות עם אנדי וורהול, המשתקפים בהדפסי חיות המכונים הדפסי ספארי, גוונים זוהרים ושמלות מקסי ארוכות הממשיכות גם הקיץ ומככבות בקולקציה. גם המעצבת עצמה שחגגה לא מזמן יום הולדת 67 הפציעה לתצוגה עם שמלה בהדפס פרוע והוכיחה שוב, שהיא ללא כל ספק אחת המלכות הבלתי מעורערות של עולם האופנה.

נקודה ישראלית: המעצב אלון לבנה הופיע בפעם השנייה בקריירה המרהיבה שלו בשבוע האופנה בניו יורק, והפעם במתכונת תצוגה מלאה ולא פרזנטציה. הקו המאפיין בעיצוביו היתה הצבעוניות הפסטלית הבולטת, בדים שקופים וגזרות מחמיאות ולבישות, שהצליחו להשתלב נפלא עם הסגנון הקונספטואלי העתידני המאפיין את עיצוביו.