כנגד כל הסיכויים


כתבה: יוליה פריליק-ניב  |  תצלומים: יח"צ. שרון רואש.Wikimedia

 אי מצורעים, אתר פיגוע המוני, חלקי מנזר שחצו יבשות וארמון שהפך למלון יוקרה – אתרי תיירות שהמציאו את עצמם מחדש וקמו לתחייה כנגד כל הסיכויים

 

כולם מחפשים את הדבר הבא: האתר החדש, המרגש, הסוחף שיעלה על מפת התיירות ויטרוף את הקלפים בסערה. חדש ונוצץ זה בהחלט נהדר, אבל מה לגבי אופי? יש אתרים שנשכחו מלב ואז המציאו את עצמם מחדש כמו עוף החול, ואף עשו את זה בצורה מוצלחת שעולה על המקור. יש גם אתרים שהיו פרטיים וכעת נפתחו לקהל הרחב, או כאלו שהיו מוקצים ובכל זאת מצאו את דרכם ונדדו ללב המיינסטרים. הנה כמה מקומות כאלה שכדאי לבקר בהם בחופשה הבאה:

1. האי הפרטי שהפך לאתר תיירות
האי של מרלון בנדו הוא הכינוי של אי קטן בשם Motu Onetahi באטול Tetiaroa בפולינזיה הצרפתית. ברנדו רכש את האי בשנת 1967 ומאז היה פרטי וסגור בפני תיירים. לפני כמה חודשים נפתח באי אתר נופש קטן ואינטימי הכולל רק 35 וילות פרטיות (ויוקרתיות, ברמה של חמישה כוכבים). אתר הנופש הנושא את שמו של השחקן האגדי – Brando – משלב יוקרה וקיימות במטרה להיות אתר נופש ידידותי לסביבה ואף מוביל בתחומו. זה גם היה החזון הפרטי של ברנדו, ששמר על האי כמקום מפלט פרטי וטבעי. אתר הנופש נבנה ברובו מחומרים מקומיים, הוא מפיק בעצמו את כל האנרגיה שהוא צריך ובאי יש כמה יוזמות לשימור בעלי החיים ובתי הגידול שלהם, תחנות מחקר לחי והצומח וכדומה. באתר הנופש יש מגוון וילות בעיצוב שונה, בריכות, גישה לחופים מדהימים, חדר כושר, מסעדות, ספא ועוד. זול זה לא, אבל בהחלט מיוחד.
לפרטים: www.tahiti.com/hotels/the-brando-3455

2. מאי מצורעים לאתר שוקק
ספר טוב, ההופך לרב-מכר עולמי, יכול לשנות גורל של מקום. יש לכך כמה וכמה דוגמאות, אחת הבולטות שבהן היא המהפך התדמיתי והתיירותי שעבר על האי ספינלונגה (Spinalonga). זהו אי קטן בצפון-מזרח כרתים, ששימש בעבר כמושבת מצורעים מוקצית – ממש לא מקום שהייתם נוסעים לטייל בו. אולם כל זה השתנה בעקבות ספרה של ויקטוריה היסלופ הבריטית, "האי של סופיה". מאז האי מלא בתיירים הגודשים כל פינה. היסלופ סיפרה כי כתבה את הספר כששהתה בפלאקה בשנת 2001, אם כי יש לשער שגם היא לא תיארה לעצמה מה יקרה לאי, שהיה פעם בשליטה ונציאנית ואחר כך עות'מאנית ועל כך יעידו המבנים המבוצרים בשטחו, ונזנח כליל ב-1957.
העבר לא היה תיירותי כלל וכלל. במשך כיובל שנים בראשית המאה העשרים, הובאו אל האי הפסטורלי מצורעים מכל רחבי יוון, כדי לבודד אותם מהחברה מפאת המחלה המדבקת. היום, אפשר רק לדמיין את האי ספינלונגה בודד ושומם. האי הוא אתר תיירות פופולרי, מגיעים אליו בשיט ואפשר להצטרף גם לסיור מאורגן לבתי המצורעים הנטושים ולבית החולים שבאי. כל האזור כמובן זכה לעדנה: נפתחו בתי מלון, טברנות, חנויות מזכרות ועוד.

3. חלקי מנזר שהפכו למוזיאון נחשב
מוזיאון הקלויסטרס (The Cloisters) בניו יורק נפתח לציבור בשנת 1938, והוא שלוחה של מוזיאון המטרופוליטן לאמנות (או בקיצור ה-Met). במוזיאון יש כאלפיים יצירות אמנות מאירופה של ימי-הביניים, אולם הסיפור הכי מעניין קשור דווקא למבנה עצמו. בצפון מנהטן, אי של גורדי שחקים ומראה חדיש, ניצב המבנה יוצא הדופן בעל מראה רומנסקי וגותי. לא מדובר במבנה עתיק וגם לא במבנה חדש, אלא בשעטנז: המבנה הורכב מבנייה חדשה וחלקים ממבנים דתיים עתיקים שהובאו מאירופה.
על מגרש בן ארבעת דונמים המשקיף על נהר ההדסון, שרכש ג'ון רוקפלר ג'וניור, אספן אמנות נלהב, תכנן האדריכל צ'רלס קולנס בניין חסר תקדים מבחינה אדריכלית. חלקו של המבנה חדש וחלקו מבני קלויסטר (ומכאן שמו): מבנים מרובעים מקורים, המסודרים סביב חצר, ששימשו את הנזירים למנוחה ולהתקהלות בימי הביניים. הקלויסטרים העתיקים הובאו מצרפת ושולבו בבנייה. בעיני רבים נחשב הקלויסטרס כאחד המוזיאונים היפים בעולם.
לפרטים: www.metmuseum.org/visit/visit-the-cloisters

4. הארמון שהפך למלון יוקרה
מלון Danieli בוונציה הוא היום מלון יוקרתי ומסוגנן, אולם ראשיתו בארמון גותי מסוף המאה ה-14. המבנה הוקם כבית אצולה של משפחה ונציאנית אמידה ויש בו תקרות מחופות בפרסקות, חלונות ויטראז', מוטיבים ופיתוחים מזהב, שיש משובח בכמה גוונים, שטיחים בעבודת יד, יצירות אמנות, פריטים מזכוכית מורנו הנודעת, ועוד שכיות חמדה. בעצם, לא מדובר בארמון אחד ויחיד, אלא בשלושה ארמונות שכיום משמשים כמלון אחד עם גשרים המחברים ביניהם. מראשית דרכו שימש הארמון לאירועים חברתיים, ובהם ארוחות, מסיבות וחתונות. הוא עבר מיד ליד בין כמה משפחות אצולה ונזנח כשוונציה נכבשה בשנת 1797.
בשנת 1822 רכש את המבנה מר ג'וזפה דל ניל, שכונה בפי כל דניאלי, ומיד הבין את הקסם של המקום. הוא עסק בשיפוץ ובשחזור נרחבים ומדויקים כדי להשיב למבנה את פאר העבר. מאז עבר המלון עוד ועוד ידיים ועוד ועוד שינויים ושיפוצים, וכיום מדובר במלון מפואר המונה יותר מ-200 חדרים ו-12 סוויטות. המלון שייך היום לרשת Starwood היוקרתית ומשלב פאר עתיק יחד עם כל פלאי הטכנולוגיה העכשוויים. מיותר לציין את הנוף המרהיב של ונציה הנשקף מכל חלון ומרפסת ואת העובדה שמגיעים לפתח המלון בסירה או בגונדולה.
לפרטים: www.danielihotelvenice.com

5. מכנסייה לאתר מורשת עולמית
יש בעולם כנסיות רבות שהוסבו לבתי מגורים, לבתי מלון, לאולמות תרבות ואפילו למרכזי ספא. אולם מכלול הכנסיות המדהימות באי קיז'י (Kizhi) ברוסיה הוא פאר אדריכלי, ולא בכדי הוכרז בשנת 1990 כאתר מורשת עולמית לשימור של אונסק"ו. קיז'י הוא אי בימת אונגה בצפון-מערב רוסיה, ושוכן בו מתחם אדריכלי מפואר על פני שטח של כ-10,000 דונם. המכלול כולל ארבע כנסיות, קפלה, טחנת רוח, מגדל פעמונים, קבוצה של קפלות קטנות שנקראת "הרביד של קיז'י" וכמה בתי איכרים ומבני משק. בסך הכל ניצבים במתחם 87 מבנים, כולם מעץ, והייחוד נעוץ בעובדה שכל הבניינים נבנו ללא שימוש במסמרים או בברגים, ואפילו החיבורים בין כל חלקי המבנה עשויים מעץ. תיירים וחובבי אדריכלות מגיעים לאי הקטן, שבעה קילומטרים אורכו וכחצי קילומטר רוחבו, כדי לצפות מקרוב במתחם שהפך למוזיאון בשנת 1960. העובדה שמדובר במוזיאון פתוח, אחד הגדולים ברוסיה, מוסיפים נדבך של טבע לנדבכים התיאולוגיים, היסטוריים, ארכיטקטוניים ותרבותיים של המקום.
לפרטים: http://kizhi.karelia.ru/

6. המהפך העירוני המהיר ביותר
באקו (Baku), בירת אזרבייג'אן, עברה אולי את השינוי המשמעותי ביותר שעברה עיר כלשהי בשנים האחרונות. בעקבות המטמורפוזה המהירה כלל אותה הניו יורק טיימס ברשימת היעדים שחובה לבקר בהם במהלך 2015. הבירה עתירת הנפט לחוף הים הכספי הפכה אבן שואבת לתיירים. את הכספים האדירים המגיעים מרווחי הנפט משקיע המשטר בפרויקטים אדריכליים שאפתניים, הממסגרים את המרכז ההיסטורי מוקף החומה בעיר. בבאקו אין דבר העומד בפני הרצון: טיילת אדירת מימדים הוקמה הודות לייבוש נתחים מהים, מגדלי יוקרה וגורדי שחקים הוקמו במהירות הבזק, מלונות יוקרה של רשתות כמו הילטון, קמפינסקי ו-Four Seasons הוקמו, מגדל דמוי מפרש של סירה בבעלותו של דונלד טראמפ ניצב בעיר, אולם הקריסטל הול שאירח את הארוויזיון, הוקם בתוך שמונה חודשים בלבד על אי שיובש בים (!) לצורך כך, מגדלי הלהבות הפכו לאייקון של העיר, וכמובן מרכז התרבות היידר אלייב בעיצובה של זאהה חדיד קוצר שבחים ומושך מבקרים.
"במרחק של שלוש טיסות טיסה ובמדינה ידידותית מאוד לישראל, הצליחה העיר באקו להגדיר מחדש את המושג רנסנס", אומרת המעצבת ואדריכלית הפנים שרון רואש, ילידת אזרבייג'אן, שחזרה לביקור מולדת, "לא רק שהצליחה באקו באופן מרשים להאדיר את העיר העתיקה, אלא במקביל הצמיחה עיר מודרנית ומעניינת של תרבות עשירה, בילוי, פנאי וקולינריה מהמשובחות בעולם".

7. מאתר פיגוע המוני למרכז שוקק
גראונד זירו בחלק הדרומי של מנהטן נמצא בעיצומו של קאמבק מרשים. יותר מ-13 שנה אחרי מתקפת הטרור המחרידה על מגדלי התאומים (או בשמם הרשמי World Trade Centre) בקצה הדרומי של מנהטן, הופך האזור לאחת השכונות התוססת ביותר בעיר. לצד מתחם עם בניינים חדשים שיאכלסו משרדים, עסקים, דירות יוקרה, מוזיאון הנצחה ובתי מלון, נשלמת ממש בימים אלו הקמתו של מרכז קניות ואוכל חדיש ומסוגנן בשם Brookfield. המתחם יכלול כ-40 בוטיקים יוקרתיים, שוק אוכל, מסעדות, בהן מסעדה של השף-סלבריטי ג'ואל רובושון ועוד. אחרי שנים של תכנונים, ויכוחים ועיכובים קם מחדש האזור שספג הרג והרס – והוא פעיל ושוקק מתמיד, אולי הסמל לניצחון חדוות החיים על הטרור.
לפרטים: http://brookfieldplaceny.com/