חבר מביא חבר


בתחום רווי אגו וכוכבים נוצצים, האדריכלים חנן פרי ושלום דוידוביץ' מציגים גישה לא שגרתית ששמה במרכזה את הלקוח וצרכיו על פני סגנון אחיד ומזוהה

 

כתב: ד"ר חנן גולן
תצלומים: גלעד ארצי

משרד האדריכלים פרי-דוידוביץ' בצפון הישן של תל-אביב נראה בדיוק כפי שהייתם מצפים ממשרד אדריכלים מצליח. החלל הגדול שבו הוא ממוקם מנוצל בצורה פונקציונלית ואסתטית כשבמרכזו Open-Space גדול גדוש בעמדות עבודה עם אדריכלים רכונים על מסכי המחשב שלהם. המשרדים בעלי קירות הזכוכית של שני השותפים – חנן פרי ושלום דוידוביץ' – נמצאים בקצה החלל, ומעליהם קומת גלריה עם חדר ישיבות מרווח. עד כאן הכול כרגיל, אלא שהמשרד הזה, למרות גודלו, הוא לא משרד שגרתי. השוני טמון בשני השותפים ובגישה שלהם למקצוע האדריכלות, שהיא אחרת מזו שאדריכלים בדרך כלל נוקטים בה.

יש לו סימפטיה

האדריכל חנן פרי מחובר מאוד לישראל בכלל ולתל-אביב בפרט. הוא יליד תל-אביב שנולד בכלל כחנן פרידלבסקי. "השם פרי הוא עיברות של השם פרידלבסקי הפולני – אחי הגדול החליט לקצר את השם בעקבות קריין הרדיו עמק פרי שהיה בעל קול רדיופוני עמוק ומרשים, והמשפחה הלכה בעקבותיו" הוא סיפר. פרי גדל בתל-אביב ולמד בבית-ספר דובנוב ולאחר מכן בעירוני א'. "לא עזבתי את תל-אביב לשנייה" הוא העיד על עצמו.

לאחר שירות צבאי בחטיבת גולני הוא דווקא כן עזב את העיר ועלה לירושלים כדי ללמוד ארכיטקטורה בבצלאל: "כל החיים ציירתי ולכן חיפשתי מקום שונה ופחות טכני מאשר הטכניון". עם סיום הלימודים פתח משרד קטן והתחיל לעבוד מהבית, אבל מהר מאוד פגש בדרך מקרה את שלום דודידוביץ' והשניים הפכו לשותפים.

חבר של פרי שהיה רופא שיניים במקצועו ביקש ממנו לתכנן עבורו קליניקה, והשותף של אותו רופא שיניים ביקש בדיוק את אותו הדבר מדוידוביץ'. למרבה הפלא, השניים הפיקו תוכניות כמעט זהות והדרך משם לחבירה יחדיו היתה קצרה. "שנינו היינו בדיוק בפרשת דרכים וכל זה היה מיועד כנראה כדי לחבר בינינו כי אנחנו שונים בתכלית" נזכר פרי.

בשנת 1988 הקימו השניים את המשרד שמעסיק כיום למעלה מעשרים אדריכלים ואדריכליות במגוון רחב של פרוייקטים, מבתי ודירות יוקרה, דרך תכנון של שכונות מגורים ומבני ציבור ועד לפרוייקטים של התחדשות עירונית, פרוייקטים מסחריים, תכנון אורבני ואפילו תכנון של ארמון שמשתרע על פני 12,000 מטרים רבועים בניגריה.

חלוקת העבודה ההתחלתית בין שני השותפים, פרי בוגר בצלאל ודודידוביץ' בוגר הטכניון, השתנתה גם היא עם הזמן: "היום אין כמעט חלוקת עבודה. יש אמנם אחריות על פרוייקטים שונים אבל גם הרבה עבודה משותפת. אנחנו שותפים מלאים כבר הרבה מאוד זמן, והחלוקה בין טכני לקריאטיבי התערבבה עם הזמן והפכה למקשה אחת" הסביר פרי.

במשרד יש גם שילוב בין עובדים וותיקים לצעירים שתורם ליצירתיות: "יש לנו אדריכלים וותיקים שעובדים איתנו כמעט מההתחלה וגם סטודנטיות שסיימו לא מזמן. יש אנשים מעל גיל חמישים ואחרים בסוף שנות העשרים וזה תענוג לראות אותם עובדים יחד, יש דיאלוג".

גישה נטולת-אגו

עד כאן סיפור הצלחה סטנדרטי למדי. אבל כאמור, הגישה של פרי-דוידוביץ' לאדריכלות שונה מהמקובל. "מיד לאחר סיום הלימודים הגעתי למסקנה שאני לא אהיה גאודי או מאייר, שאני חי בישראל עם שוק קטן ומגבלות של תקציב וצורכי לקוח ושאני חייב להתחשב בדברים הללו" הסביר פרי. "ירד לי האסימון והבנתי שאני לא צייר ולא פסל – אדריכלים עוסקים באמנות שימושית שאנשים גרים ומשתמשים בה" הוא הוסיף. התובנות הללו הולידו גישה נטולת-אגו שאינה מאפיינת משרדי אדריכלים רבים שרואים באדריכל סוג של ידוען או של כוכב, והדגש בפרוייקטים הוא על חזונו והסגנון המזוהה עימו. גישה זו התחדדה עוד יותר כששאלתי את פרי האם יש למשרד סגנון ייחודי ומובהק שהוא מזוהה איתו.

"אני לא מתיימר וגם לא רוצה להיות כוכב שביט בכותרות… אף אחד מאיתנו לא המציא את הגלגל וכל הסגנונות שאתה רואה כבר קיימים, השאלה היא מהו הלוקיישן ואיך אתה ממקם את הבית בסביבה שלו". השיב פרי והוסיף, "אנחנו קודם כל אדריכלים של אנשים ויודעים את מקומנו. לכן, אני יכול לבנות בית ללקוח שבא מטבריה ורוצה להשתמש באבן בזלת או ללקוח אחר שרוצה בית בסגנון פרובאנס או בסגנון מודרני. זו הסיבה שיש לנו סגנונות שונים כי אנחנו רואים את המקצוע שלנו ככזה שבא לשרת אנשים. אנחנו נתכנן את הבית שהלקוחות רוצים לגור בו – ללקוח יש פרוגרמה, אנחנו מדברים איתו על סגנונות שונים ולפי זה מוצאים את הפתרון הטוב ביותר עבורו מבחינה תכנונית. אנחנו לא ממציאים אלא באים לדיאלוג עם הלקוח כדי ללמוד קודם כל מה הוא אוהב ומה מתאים לו ולא מה אנחנו אוהבים".

הלקוחות במרכז

אלמנט נוסף ששונה אצל פרי-דוידוביץ' הוא מרכזיות הלקוח, לא רק בהליך התכנון אלא גם כחלק מאסטרטגיית השיווק של המשרד. "כשאנחנו מתחילים לעבוד עם לקוח, הוא צריך לתת בנו אמון כי במהלך התכנון אנחנו נכנסים לכל היבט של החיים שלו. אנחנו דואגים ללקוחות ומרגישים אחראיים כלפיהם, גם מול הספקים האחרים בפרוייקט. כשאנשים באים אלינו, אנחנו מלווים אותם לכל אורך הדרך וזה מוכיח את עצמו – יש לנו לקוחות שאנחנו מתכננים עבורם כבר פעם שישית או שביעית".
לגבי אסטרטגיית השיווק אמר פרי "כמעט 99% מהעבודות שלנו מגיעות מלקוח שמביא לקוח נוסף. אנחנו חיים כמעט אך ורק מהמלצות של לקוחות, וחייבים להוכיח את עצמנו כל הזמן מבחינת התוצאה ומבחינת השירות שאנחנו נותנים. הסוד הוא התמדה ושירות".

פרספקטיבה של שלושים שנים

לאורך כמעט שלושים השנים בהם קיים המשרד חלו שינויים רבים – בדרישות הלקוחות, בשוק הנדל"ן וגם בטכנולוגיה בה משתמשים לתכנון ולבנייה.

"התזוזה היא לכיוון מגדלים כי אין שטחים לבנייה בתל אביב, המחירים עלו לרמות לא הגיוניות. אנשים רבים קונים פנטהאוז במגדל כמעטפת ואחר כך עושים את כל השאר לבד ברמה גבוהה כי מה שהקבלנים נותנים בדרך כלל לא מספק אותם. זוגות מבוגרים יותר רוצים להיות במרכז ליד האופרה והמסעדות הטובות אבל לא רוצים להתעסק עם תחזוקה של בית פרטי".

באופן אישי, פרי דווקא מתחבר פחות למגדלים ואף חושף גישה נוסטלגית. "הבעיה היא שאנשים רבים קנו דירות להשכרה במגדלים ואז חצי מהבניין ריק או מושכר ואתה גם לא פוגש שם אנשים. יש עוד בעיה שנובעת מהתכנון העירוני וזה שלא פעם קורה שאנשים קונים דירה עם נוף ואחרי שנתיים בונים להם ממול עוד מגדל… דווקא בשכונות הקטנות והוותיקות יותר יש תחושה של קהילתיות ואנשים פוגשים וחיים עם אנשים אחרים",הוא ציין, והוסיף "לאורך השנים המשרד פנה לכיוונים אחרים לגמרי מאלו שאיתם התחלנו, עד שלפעמים אני אפילו מתגעגע לעבוד על פרויקטים קטנים וזולים כדי להראות שגם בתקציב קטן אפשר לעשות קסמים. גם בשיפוץ של דירה אפשר לשלב את כל האלמנטים והחידושים שיש בדירות פאר ולהגיע לתוצאות מדהימות – אפשר לסיים פרוייקט כזה תוך חצי שנה במקום לחכות לדירה במגדל עד שזו תיבנה".

על השינוי בעבודת האדריכל ושיטות הבנייה הוא אמר "עבודת האדריכל השתנתה מהותית ובכל יום יש שינוי נוסף. אני מאמין שעם המשך ההתפתחות בתחום התוכנה, גם העבודה שלנו תמשיך להשתנות. כבר היום אנחנו עושים הדמיות מאוד מפורטות באמצעותן הלקוח יכול להתרשם מהחוץ ומהפנים של הבית, ועם טכנולוגיית VR הלקוח יוכל ממש לחוות אותו עוד לפני שבנו קיר אחד". אבל גם כאן פרי מיהר לסייג ואמר "אני אוהב חידושים אבל חושב שאנשים עדיין צריכים את המגע ואת התחושה. החכמה היא לנסות ולשלב את כל החידושים יחד עם תחושה שאתה לא חי בסביבה רובוטית אלא אנושית. בעבודה שלי, הבסיס הוא עדיין נייר השרטוט והמגע עם אנשים. אני עובד עם אנשים ובשביל אנשים ולא רובוטים". לגבי שיטות בנייה חדשות, הגישה שלו היא כזו: "אני לא מתהדר בנוצות של בנייה ירוקה או חכמה או כל דבר אחר. יש טרנדים שאנחנו כמובן ערים אליהם ומשלבים אותם בתכנון, אבל זה לא העיקר".

מהפוזיציה שלהם היום, שני השותפים יכולים להסתכל לאחור על מפעל חייהם בגאווה ובסיפוק, אבל פרי מקווה שזוהי רק ההתחלה: "הבת שלי לומדת ארכיטקטורה והבת של שלום כבר עובדת במשרד. נכון, אדריכלות זה מקצוע קשה, אבל הפלוס המרכזי שלו הוא שיש בו יצירה. התהליך קשה וארוך אבל זה משתלם כי אתה יוצר משהו שנשאר ובסוף אנשים חיים בו. חשוב לי מאוד שיהיה דור המשך למשרד. בנינו אותו לאורך שנים, הוא גדל והתעצם והייתי רוצה שתהיה לזה המשכיות, לכל הפחות של הדור השני".

_ע_ש_£_ש_ץ_ƒ 10 _¿_נ_ש_ץ_ƒ _£___ץ_ק _¬___ץ___פ 2

כתבות נוספות

אם חשבתם שגולף נועד ליחידי סגולה, אתם טועים – משחק גולף נפוץ הרבה יותר, ועולם הגולף רחב עד מאד. למעשה, 65 מיליון שחקני גולף הרשומים במועדוני גולף בעולם, מוכיחים שזהו הספורט הפעיל ביותר בעולם כיום. אז לכל חובבי הגולף, הנה חמישה אתרי גולף מומלצים שכל חובב או מקצוען שואף להגיע אליהם, מה"מכה של מגרשי הגולף" ועד לאתר מספר 1 בסין שחקני גולף נלהבים אינם מחפשים מגרש גולף במהלך החופשה שלהם, אלא גולף הוא החופשה שלהם. אם אתם מוכנים לבזבז לא מעט ירוקים כדי לבלות חופשה על כרי דשא ירוקים, בהמשך הדברים תמצאו חמישה אתרי גולף מהמובילים בעולם. מלבד מגרשי גולף איכותיים, הם מציעים מעטפת כוללת של מלונות מפוארים, ספא מפנק ושאר שירותים ברמה גבוהה ואף יוקרתית. משחק גולף הוא הדרך להצטרף ל-65 מיליון שחקני גולף רשומים ברחבי העולם, והוא הספורט הפעיל ביותר מבחינת אנשים שפעילים בו. "גולף הוא דרך חיים", אומר בארי שקד יושב ראש איגוד הגוף הישראלי על עולם הגולף, "והוא מתאים לאנשים מגיל חמש עד גיל 105 כי מה שמשנה זו הטכניקה (ריכוז, יציבה, תנועה ועוד). ברגע שתפסת את הטכניקה, מכה אחת נטולת מאמץ והכדור הקטן עף בקלילות למרחק של 200-150 מטר ואף 300 מטר אצל המקצוענים". כמה מילים על גולף במגרש גולף תקני יש 18 אזורים ברמות קושי שונות, ובכל אזור יש גומה (Hole) שאליה צריך לחבוט לתוכה את הכדור הלבן. גודלו הסטנדרטי של המגרש נע בין 5,900 מטר רבוע ל-6,400 מטר רבוע ומשחק ממוצע נמשך כארבע שעות וחצי. לרוב ככל שהמגרש גדול יותר, כן הוא נחשב יוקרתי יותר ומצריך שימוש בעגלות גולף ובנושאי כלים. ההתקדמות במשחק היא מגומה לגומה תוך כדי ניסיון לחבוט בכדור כמה שפחות. משטחי הדשא במגרש גולף מחולקים לשני סוגים: האזור המטופח (Fairway) מכוסה דשא גזום היטב ונוח למשחק, והאזור הלא מטופח (Rough) שאינו גזום היטב והמשחק בו קשה יותר. לאורך המסלול ישנם מכשולים (Bunker) שונים כברכות, גבעות ומכשולי חול. כדי להתגבר על המכשול, על השחקן לחבוט בעצמה ולהסתכן ביציאת הכדור מהמסלול ובקנס בחבטות נוספות. בארי שקד מסביר שיש כמה טורנירים עולמיים נחשבים בעולם, ובהם US Open, Masters שתמיד נערך באתר אוגוסטה בג'ורג'יה, British Open שנערך מדי פעם באנגליה ומדי פעם בסקוטלנד ו-PGA. אחד הדברים המייחדים את הגולף הוא הקשר ההדוק בין גולף לעסקים. אמרה ידועה בארצות הברית היא (בתרגום חופשי): במקום ללכת לראיון עבודה, קנה מקלות גולף ולך להתאמן. אז אם אתם רוצים להצטרף לעולם הגולף, הנה חמישה מועדוני גולף ואתרי משחק שכדאי לכם להכיר. 1. Pebble Beach, קליפורניה הייחוד: "המֶכָה של המֶכָה של מגרשי הגולף", מכנה אותו בארי שקד והוא יודע על מה הוא מדבר – מגרש גולף מדהים שנמצא על שפת האוקיינוס. האתר זוכה להיות מדורג ראשון ברשימות מכובדות, כמו למשל זו של Golf Digest, ויתרה מזאת, הוא מצליח לשמור על רמה גבוהה על אף הכתרים הנקשרים לראשו. היסטוריה: הוקם ב-1919, מארח טורנירים חשובים, דוגמת ה-US Open וה-PGA. ת"ז: ארבעה מגרשי גולף מחודשים, לודג' מפאר, מלון ואתר לינה נוסף פזורים במרחב העצום שלחופי האוקיינוס, יש בו ספא, מסעדות ואפשרויות בילוי נוספות שמכונות בעגת שחקני הגולף "הגומה ה-19". מוטו: כל שחקן גולף חייב לשחק פעם לפחות אחת בחייו ב- Pebble Beachואין זמן מתאים יותר מעכשי. אינטרנט: www.pebblebeach.com 2. St. Andrews , סקוטלנד הייחוד: כמו ענפי ספורט לא מעטים, גם הגולף הומצא באי הבריטי, ובמגרש הישן בסנט אנדרוז החלו לשחק גולף כבר לפני 600 שנה. במידה רבה קבעו המגרשים בסנט אנדרוז את החוקים, את המבנה, את מספר הגומות הנוכחי (18 אם תהיתם) ועוד. היסטוריה: 600 שנה של ניסוי וטעייה הן קילומטרז' מכובד. פה התפתחו תרבות הגולף, החוקים, בעלי התפקידים השונים (למשל נושא הכלים – Caddie) וכל תרבות הבילוי שמסביב למשחק. בעבר אסר המלך הסקוטי ג'יימס השני לשחק גולף בטענה שהוא מסיח את דעתם של הצעירים מאימוני חץ וקשת. האיסור החזיק מעמד עד שהגיע המלך ג'יימס השישי, שדווקא אהב לשחק גולף. בסנט אנדרוז הומצאו חוקים רבים, ובהם 18 הגומות שנחשבות עד היום מגרש תקני. ת"ז: שבעה מגרשי גולף (שישה מהם עם 18 גומות) לחוף הים, שמרכיבים יחד את מתחם הגולף הגדול ביותר באירופה, אקדמיה לגולף וחנות. עיירה בשם St. Andrews נמצאת ממש בסמוך, ובה אפשר לישון, לאכול ולבלות. כל המגרשים נחשבים ציבוריים, דהיינו פתוחים לכל שחקן גולף באשר הוא. מוטו: St. Andrews היא הבית של הגולף, ובו מתייחסים ברצינות להנאה. אינטרנט: www.standrews.org.uk 3. Mauna Kea Golf Course, הוואי הייחוד: הנוף המקיף את מגרש הגולף באי הגדול בהוואי פשוט מרהיב. מדובר באתר משובח שמציע לשחקניו את הנוף המרשים ביותר שאפשר לדמיין ושילוב אולטימטיבי בין תחביב לנופש. היסטוריה: הושק ב-1964 והיה למגרש הגולף הראשון בהוואי. המגרש מנצל את המבנה הטופוגרפי הטבעי, ומשלב כרי דשא, עצים וכמובן את הים. ת"ז: מגרש גולף מטופח, שני בתי מלון מפוארים, אקדמיה לגולף והכול חלק מאתר נופש בשם Prince Resort. מוטו: פה נמצא החור היפה ביותר בעולם אינטרנט: www.princeresortshawaii.com 4. Spring City Golf & Lake Resort , סין הייחוד: כמו בדברים אחרים, הסינים מדביקים פערים ומתייצבים בשורה הראשונה בעולם גם בבניית אתרי גולף מרשימים. אחד מהם הוא האתרSpring City לשפת האגם Yang Zong Hai ובין גבעות מוריקות. היסטוריה: הוקם ב-1998 כמענה לתיירים חובבי גולף, מתוך הבנה שגולף הוא אבן שואבת לתיירים אמידים שמוכנים לשלם לא מעט בעבור חופשה, בייחוד ביעד שמזג האוויר בו נוח. ת"ז: באתר שנהנה ממזג אוויר אביבי כל השנה יש מלבד מגרשי גולף מקצועיים גם יותר ממאתיים סוגי חדרים ברמות שונות, מסעדות, ספא, אקדמיה לגולף ועוד. מוטו: האתר מספר אחת בסין. גן עדן אסייתי לגולף. אינטרנט: www.springcityresort.com 5. Augusta, ג'ורג'יה הייחוד: האתר הבלתי מושג. אתר גולף יוקרתי וסגור לקהל הרחב, ורק חברים רשומים, שמשלמים הון תועפות וצריכים לעמוד במבחני קבלה מחמירים – יכולים לשחק על כרי הדשא הנחשקים האלו. מארח את תחרות המאסטרס היוקרתית מדי שנה. טייגר וודס וג'ק ניקלאוס נחשבים לשיאני התחרות. היסטוריה: הוקם בשנת 1934 על ידי שחקן הגולף האגדי בובי ג'ונס (השיאים שהוא קבע לא נשברו עד היום). המועדון התפרסם בזכות התעקשותו שלא לפתוח את שעריו לנשים, מדיניות בה נקט עד לשנת 2012 כשקיבל כחברה הראשונה את קונדוליסה רייס. שלוש מאות החברים בו (הרשימה כמובן סודית) משלמים 25-50 אלף דולר בשנה רק בשביל הזכות להיות חבר. ת"ז: מסביב לאתר, במרחק נסיעה קצר, יש בתי מלון רבים בדרגות שונות וכן מסעדות ואתרי בילוי, אולם גולת הכותרת היא המגרש המפורסם והיוקרתי, שרק מתי מעטים זוכים לשחק בו. מוטו: אתה לא יכול להתקבל כחבר, אולי תוכל לקבל הזמנה להתארח למשחק. אינטרנט: www.augusta.com מועדון גולף געש מרצדס בנץ ישראל מעניקה במהלך שנת 2012 חסות שנתית למועדון הגולף בגעש. שיתוף פעולה זה תואם את מדיניות חברת מרצדס המזוהה עם משחק הגולף ומקיים מזה למעלה מעשרים שנים את טורניר Mercedes Trophy. במסגרת החסות, נציג ישראלי ראשון יבחר מטעם המועדון וייצג את ישראל בתחרות השנתית בשטוטגרט. מועדון הגולף געש הוקם בשנת 1999 על מנת שיהיה מגרש גולף בישראל גם במרכז הארץ. במועדון מגרש של תשע גומות ו-18 טייז, וייחודו הוא באווירת מועדון אמיתית שפונה לקשת רחבה של קהלים ונותנת להם תחושה של שייכות למועדון. כנותנת החסות למועדון הגוךף בגעש, מרצדס בנץ ישראל מזמינה את לקוחותיה לקבל מידע על המשחק ממדריכים מקצועיים ומנוסים, וליהנות משעורי גולף אישיים באווירה נעימה וייחודית. אתם מוזמנים ליצור קשר עם נציג המכירות שלכם לתאום הדרכה אישית במתנה.
הכדור הוא עגול, עם גומות
מנוע החדשנות
כתב: ד"ר חנן גולן תצלומים: מרצדס-בנץ
Stronger Than Time
התחייה
כתב: דובי מילרתצלומים:דיימלר/מרצדס-בנץ