המרדף אחרי החד-קרן


השאיפה לאקזיט מהיר עדיין כאן, אבל יותר ויותר סטארט-אפים וחברות היי-טק ישראליות שואפים לגדול ולהפוך ל"חד-קרן" – חברה בעלת שווי של למעלה ממיליארד דולרים. איך עושים זאת? חדשנות היא המפתח

 

מחקר חדש שפורסם על ידי המכון האמריקני NFAP מצא שבמהלך השנים האחרונות, לא פחות משבע חברות שהקימו יזמים ישראלים בארה"ב הגיעו להערכת שווי של מיליארד דולרים ומעלה. אם מצרפים לאלו את החברות הישראליות שזכו למעמד של Unicorns, מגיעים למספר חברות מכובד מאד, בעיקר ביחס לגודל האוכלוסיה בישראל.

רוח היזמות הישראלית כבר התקבעה במסגרת ההתייחסות אלינו כ-Start-Up Nation, כשם ספרו המצליח של שאול-סול זינגר משנת 2009, ומזה מספר שנים ברציפות, תל-אביב מדורגת שנייה רק לעמק הסיליקון כיעד המועדף להשקעות על ידי חברות הון-סיכון, משקיעי VC ובנקים להשקעות.

ישנם הסברים רבים להצלחה הישראלית: הגניוס היהודי, היכולת למצות את המקסימום ממשאבים מוגבלים, כושר האלתור הישראלי, האופי היזמי שלנו, רמת המוסדות להשכלה גבוהה ותרומתם של צה"ל ויחידות המודיעין כמו 8200 בפרט להפיכתה של ישראל למרכז היי-טק עולמי. לאורך השנים הוקמו לא מעט חברות היי-טק ישראליות שהצליחו בשוק העולמי ותרמו לחיזוק תדמיתה של ישראל כמרכז טכנולוגי מוביל. בכולן אפשר לזהות את גורמי ההצלחה האופייניים לחברות שנולדו כאן, אבל בכל המקרים, גם בעבר וגם בהווה, לחדשנות היה תפקיד מרכזי בהצלחת החברה.

כבר לא ממהרים

 

אפשר להפוך לחד-קרן בשתי דרכים מרכזיות, באמצעות גיוס שבמהלכו נקבע שווי החברה או באמצעות הנפקה. מרבית החברות הישראליות הגדולות כמו צ'ק פוינט, אינדיגו, קומברס, נייס, אלווריון ו-M-Systems צמחו במהלך שנות התשעים, אבל משנת 2007 אז הונפקה מלאנוקס כמעט ולא קמו בישראל חברות גדולות בקנה מידה עולמי, עד לרנסנס של התקופה האחרונה. מספר חברות ישראליות אמנם נמכרו בסכומים של כמיליארד דולר ומעלה – Waze נמכרה לגוגל תמורת מיליארד דולר, Viber ל-Rekuten ב-900 מיליון דולר, NDS נמכרה לסיסקו בחמישה מיליארד ודולר ו-M-Systems ל-Sun Disk ב-1.55 מיליארד דולר – אבל בכך הן איבדו את העצמאות שלהן והפכו לחלק מהקונגלומרטים שרכשו אותן.

השוני המרכזי ביחס לעבר טמון בעובדה שהחברות הישראליות כבר לא מחפשות את האקזיט המהיר, אלא מתרכזות באסטרטגיה של צמיחה, שיכולה להניב שווי שוק גבוה גם אם שורת ההכנסות עדיין אינה משמעותית. החברות החדשות הללו אינן "מחפשות" להירכש, אלא להפוך לשחקניות משמעותיות בתחומים בהם הן פועלות.

הסיכוי להפוך לחברה בעלת הערכת שווי של למעלה ממיליארד דולרים נמוך מאד – על פי הערכה של קרן Cowboy Ventures שפורסמה לפני כשנתיים, 37 חברות בלבד מתוך כשישים אלף חברות הייטק שהוקמו בעשור האחרון הגיעו לשווי כזה, כ-0.7%, וכדי שזה יקרה צריך לא מעט סבלנות. העובדה שלא מעט חברות ישראליות עשו זאת היא עדות לכך שענף ההיי-טק המקומי עבר תהליך של הבשלה ובגרות.

רשימת חדי-הקרן הישראליים – חברות ישראליות או חברות שהוקמו על ידי יזמים ישראלים – ארוכה למדי וכוללת חברות ממגוון רחב של תחומים החל באבטחת מידע, דרך פרסום דיגיטלי ומסחר אלקטרוני וכלה בהמלצות תוכן וב-FinTech. הרשימה המכובדת כוללת חברות כמו: Infidat של משה ינאי המפתחת פתרונות אחסון לארגוונים גדולים, Mobileye שגייסה באוגוסט 2014 כמיליארד דולר על פי שווי של 5.3 מיליארד דולר ומאז שווייה עלה, Wix שהפכה את עיצוב אתר אינטרנט למשהו נגיש לכל אחד ובחינם, Imperva העוסקת בפיתוח תוכנות לאבטחת מידע, Palo Alto Networks של ניר צוק יוצא צ'ק-פוינט שעוסקת גם היא באבטחת מידע, Stratasys יצרנית מדפסות התלת-ממד, חברת אבטחת המידע Varonis שהונפקה בנאסד"ק במרץ 2014, פלטפורמת המלצת התכנים Outbrain והמתחרה שלה Taboola, זירת המסחר המקוונת Fiverr, IronSource שהתאחדה לא מזמן עם חברת סופרסוניק, WeWork שמשכירה חללי עבודה משותפים ו-Houzz אפליקציית עיצוב הבית המצליחה. יש חברות ישראליות נוספות שזכו להערכת שווי של כמיליארד דולרים כמו חברת ה-פינטק Payonner, ענקית המשחקים המקוונים Plarium ועוד – בכל מקרה הרשימה אינה ממצה ובעיקר זמנית מאחר והערכות שווי (או ערך מניות) משתנות לאורך הזמן.

חדשנות בבסיס ההצלחה

 

חדי-הקרן הישראלים פועלים כאמור במגוון של תחומים ונבדלים האחד מהשני בפרמטרים רבים. עם זאת, המשותף לכולם הוא החדשנות שלהם – בין אם בטכנולוגיה עצמה, במוצר, בדרכי השיווק או פשוט בזיהוי של תחומים בעלי פוטנציאל וכניסה אליהם בשלב מוקדם. בחרנו להרחיב על ארבע מהחברות המובילות הללו ועל האלמנטים החדשנים שמסבירים את ההצלחה שלהם.

WeWork

 

הסטארט-אפ WeWork הוקם בשנת 2012 על ידי אדם נוימן, אחיה של הדוגמנית עדי נוימן, והאדריכל מיגל מקלבי. הרעיון פשוט: השניים זיהו שיותר ויותר מיזמי סטארט-אפ שמוקמים מבזבזים זמן ואנרגיה רבים על מציאת מקום עבודה הולם. WeWork הציעה לאותם מיזמים לשכור חללי עבודה הכוללים מגוון רחב מאד של שירותים כמו מדפסות מהירות, שירותי אינטרנט, מטבחונים ומכונות קפה, חדרי ישיבות וכו', במחיר זול באופן יחסי, "כולל הכל". כך יכולים היזמים להתרכז בקידום המיזם שלהם ולא לדאוג אם השירותים נקיים או אם יש קפסולות במכונת הקפה. זאת ועוד, המתחמים של WeWork מעוצבים כחללים פתוחים והשוכרים אינם מקבלים חדרים אלא שולחנות עבודה. מאחר ובכל מתחם יש סוגים שונים של יזמים ועובדים, נוצרת אווירה של שיתופיות, הצפת רעיונות ועזרה הדדית שמביאה לסינרגיה בין כל העובדים בחלל אחד. המתחם הראשון של החברה הוקם ב-SOHO שבניו-יורק ומאז הוקמו עשרות מתחמים נוספים בכל רחבי העולם – גם בתל-אביב ובהרצליה.

החדשנות של WeWork מתבטאת בכך שמייסדיה הבינו את השינויים שחלים בעולם העבודה – גם בדרך בה קמות חברות חדשות וגם באופי ההעסקה שהוא כיום שונה מהותית מבעבר. יותר ויותר בוחרים כיום להיות עצמאיים או פרי-לאנסרים וככאלה הם זקוקים לחלל עבודה עם כל השירותים הנלווים. המתחמים/בניינים שהקימה WeWork מתאפיינים במיקומים מרכזיים ובעיצוב צעיר ומגניב, בדיוק מה שמקימי הסטארט-אפים החדשים מחפשים.
_ע_ש_£_ש_ץ_ƒ 8 _פ___¿_ץ__ _נ_ק_¿ _פ_ק_ף ___¿_ƒ _¬___ץ_ƒ___פ 1

Outbrain ו- Taboola

 

שתי פלטפורמת המלצות התכנים הישראליות Outbrain ו-Taboola נלחמות זו בזו על הובלת השוק שהן עצמן הקימו. Outbrain הוקמה בשנת 2008 על ידי אורי להב וירון גלאי ו-Taboola כשנה לפניה על ידי אדם סינגולדה, בנו של נגן הגיטרה אבי סינגולדה.

בראיונות שהעניק לכל תקשורת שונים, חזר סינגולדה על הרעיון על פיו Taboola הוקמה כדי "להיות מנוע חיפוש, אבל הפוך". במילים פשוטות, במקום שהקהל יחפש את התכנים, התכנים שמעניינים אולו או עשויים לעניין אותו מוצאים אותו באמצעות אלגוריתימים מתוחכמים שמשקללים פרמטרים כמו מיקומו של אותו גולש, השעה ביום, מסלול הגלישה שלו באתר, מאין הוא הגיע לאתר, באיזה מכשיר קצה הוא משתמש וכו'.

בתחילה יועד Taboola להיות מנוע חיפוש שימליץ על תכני וידאו, אך בהמשך שונתה האסטרטגיה ומשנת 2012 החברה עוסקת בהמלצות תוכןן והפנייה לאתרים. המודל הוא פשוט – הגולש נתקל בהמלצות תוכן ("כתבות שעשויות לעניין אותך"), האתר שאליו מפנים או החברה המסחרית שפרסמה את התוכן זוכה בגולשים נוספים ומשלמת ל- Taboola שמצידה מתחלקת בהכנסות עם האתר ממנו הופנה הגולש: win-win.

Outbrain לעומת זאת זיהתה את הפוטנציאל הטמון בהמלצות תוכן מתחילתה והבינה שיש פה מודל שעשוי להציל את גופי התוכן ולהחליף את הפרסום המסורתי של הבאנרים המאוסים. המידה רבה, אפשר להגיד שירון גלאי המייסד (יחד עם אורי להב), "המציא" את תחום הפרסום מבוסס התוכן שהוא הגרסה העכשווית, המתקדמת והדיגיטלית של התוכן השיווקי של העבר.

שתי החברות היו מהראשונות בתחום וזכו להצלחה אדירה בזכות הזיהוי המוקדם של הצרכים של אתרי התוכן מצד אחד והחברות המסחריות מצד אחר. החדשנות שלהן – באלגוריתמים שעליהם מבוססות ההמלצות ואשר לוקחות בחשבון את כל הפרמטרים החשובים על מנת שהגולש באמת יקליק על כתבה נוספת שאולי תעניין אותו, ולא פחות במודל העסקי – הביאו את שתיהן לשווי של קרוב למיליארד דולרים והפכו אותן לשני חדי-קרן ישראלים.

_ע_ש_£_ש_ץ_ƒ 8 _פ___¿_ץ__ _נ_ק_¿ _פ_ק_ף ___¿_ƒ _¬___ץ___פ 2

Fiverr

 

אתר Fiverr שנוסד בשנת 2010 על ידי מיכה קאופמן ושי ויניגר הוא זירת סחר אלקטרוני עבור פרילאנסרים מכל הסוגים שמציעים שירותים שונים ומשונים, החל בעיצוב גרפי וכלה בתרגום והפקת סרטי אנימציה, טיפול בחיות מחמד או אומנויות מסוגים שונים. כל פרילאנסר או בעל מקצוע יכול להציע את השירות שלו באתר, שמצידו נהנה מעמלה במידה והעסקה יוצאת לפועל.

האתר זכה להצלחה עצומה ועם מאות קטגוריות של שירותים ומיליוני עסקאות שבוצעו בו במאות מדינות, גם שורת ההכנסות הלכה וגדלה ועזרה ליזמים לגייס עשרות מיליוני דולרים, לאחרונה בחודש אוגוסט בשנה שעברה.

Fiverr מצליחה כי היא השכילה לזהות כבר בשלב מוקדם יחסית ששוק העצמאים הקטנים, הפרילאנסרים, הולך וגדל, ופיתחה פלטפורמה שמתאימה בדיוק לצרכים שלהם. שוק התעסוקה העולמי עובר שינוי מהותי שבו יותר ויותר אנשים עובדים מהבית כעצמאים ועל פי הערכות כבר היום כשלושים אחוזים משוק העבודה האמריקני הם פרילאנסרים, ומספר זה צפוי להמשיך ולגדול. במידה רבה, Fiverr היא חלק מהכלכלה השיתופית החדשה שבה חברות כמו Uber ו-airbnb מספקות לאנשים פלטפורמה לקשר ישיר עם הלקוחות ודרך להרוויח מהמשאבים שברשותם: מכונית, דירה או במקרה של Fiverr כשרון או ידע.

כתבות נוספות

מרצדס A Class החדשה
מאת: שי רוזנפלד | תצלומים: מרצדס
אם חשבתם שגולף נועד ליחידי סגולה, אתם טועים – משחק גולף נפוץ הרבה יותר, ועולם הגולף רחב עד מאד. למעשה, 65 מיליון שחקני גולף הרשומים במועדוני גולף בעולם, מוכיחים שזהו הספורט הפעיל ביותר בעולם כיום. אז לכל חובבי הגולף, הנה חמישה אתרי גולף מומלצים שכל חובב או מקצוען שואף להגיע אליהם, מה"מכה של מגרשי הגולף" ועד לאתר מספר 1 בסין שחקני גולף נלהבים אינם מחפשים מגרש גולף במהלך החופשה שלהם, אלא גולף הוא החופשה שלהם. אם אתם מוכנים לבזבז לא מעט ירוקים כדי לבלות חופשה על כרי דשא ירוקים, בהמשך הדברים תמצאו חמישה אתרי גולף מהמובילים בעולם. מלבד מגרשי גולף איכותיים, הם מציעים מעטפת כוללת של מלונות מפוארים, ספא מפנק ושאר שירותים ברמה גבוהה ואף יוקרתית. משחק גולף הוא הדרך להצטרף ל-65 מיליון שחקני גולף רשומים ברחבי העולם, והוא הספורט הפעיל ביותר מבחינת אנשים שפעילים בו. "גולף הוא דרך חיים", אומר בארי שקד יושב ראש איגוד הגוף הישראלי על עולם הגולף, "והוא מתאים לאנשים מגיל חמש עד גיל 105 כי מה שמשנה זו הטכניקה (ריכוז, יציבה, תנועה ועוד). ברגע שתפסת את הטכניקה, מכה אחת נטולת מאמץ והכדור הקטן עף בקלילות למרחק של 200-150 מטר ואף 300 מטר אצל המקצוענים". כמה מילים על גולף במגרש גולף תקני יש 18 אזורים ברמות קושי שונות, ובכל אזור יש גומה (Hole) שאליה צריך לחבוט לתוכה את הכדור הלבן. גודלו הסטנדרטי של המגרש נע בין 5,900 מטר רבוע ל-6,400 מטר רבוע ומשחק ממוצע נמשך כארבע שעות וחצי. לרוב ככל שהמגרש גדול יותר, כן הוא נחשב יוקרתי יותר ומצריך שימוש בעגלות גולף ובנושאי כלים. ההתקדמות במשחק היא מגומה לגומה תוך כדי ניסיון לחבוט בכדור כמה שפחות. משטחי הדשא במגרש גולף מחולקים לשני סוגים: האזור המטופח (Fairway) מכוסה דשא גזום היטב ונוח למשחק, והאזור הלא מטופח (Rough) שאינו גזום היטב והמשחק בו קשה יותר. לאורך המסלול ישנם מכשולים (Bunker) שונים כברכות, גבעות ומכשולי חול. כדי להתגבר על המכשול, על השחקן לחבוט בעצמה ולהסתכן ביציאת הכדור מהמסלול ובקנס בחבטות נוספות. בארי שקד מסביר שיש כמה טורנירים עולמיים נחשבים בעולם, ובהם US Open, Masters שתמיד נערך באתר אוגוסטה בג'ורג'יה, British Open שנערך מדי פעם באנגליה ומדי פעם בסקוטלנד ו-PGA. אחד הדברים המייחדים את הגולף הוא הקשר ההדוק בין גולף לעסקים. אמרה ידועה בארצות הברית היא (בתרגום חופשי): במקום ללכת לראיון עבודה, קנה מקלות גולף ולך להתאמן. אז אם אתם רוצים להצטרף לעולם הגולף, הנה חמישה מועדוני גולף ואתרי משחק שכדאי לכם להכיר. 1. Pebble Beach, קליפורניה הייחוד: "המֶכָה של המֶכָה של מגרשי הגולף", מכנה אותו בארי שקד והוא יודע על מה הוא מדבר – מגרש גולף מדהים שנמצא על שפת האוקיינוס. האתר זוכה להיות מדורג ראשון ברשימות מכובדות, כמו למשל זו של Golf Digest, ויתרה מזאת, הוא מצליח לשמור על רמה גבוהה על אף הכתרים הנקשרים לראשו. היסטוריה: הוקם ב-1919, מארח טורנירים חשובים, דוגמת ה-US Open וה-PGA. ת"ז: ארבעה מגרשי גולף מחודשים, לודג' מפאר, מלון ואתר לינה נוסף פזורים במרחב העצום שלחופי האוקיינוס, יש בו ספא, מסעדות ואפשרויות בילוי נוספות שמכונות בעגת שחקני הגולף "הגומה ה-19". מוטו: כל שחקן גולף חייב לשחק פעם לפחות אחת בחייו ב- Pebble Beachואין זמן מתאים יותר מעכשי. אינטרנט: www.pebblebeach.com 2. St. Andrews , סקוטלנד הייחוד: כמו ענפי ספורט לא מעטים, גם הגולף הומצא באי הבריטי, ובמגרש הישן בסנט אנדרוז החלו לשחק גולף כבר לפני 600 שנה. במידה רבה קבעו המגרשים בסנט אנדרוז את החוקים, את המבנה, את מספר הגומות הנוכחי (18 אם תהיתם) ועוד. היסטוריה: 600 שנה של ניסוי וטעייה הן קילומטרז' מכובד. פה התפתחו תרבות הגולף, החוקים, בעלי התפקידים השונים (למשל נושא הכלים – Caddie) וכל תרבות הבילוי שמסביב למשחק. בעבר אסר המלך הסקוטי ג'יימס השני לשחק גולף בטענה שהוא מסיח את דעתם של הצעירים מאימוני חץ וקשת. האיסור החזיק מעמד עד שהגיע המלך ג'יימס השישי, שדווקא אהב לשחק גולף. בסנט אנדרוז הומצאו חוקים רבים, ובהם 18 הגומות שנחשבות עד היום מגרש תקני. ת"ז: שבעה מגרשי גולף (שישה מהם עם 18 גומות) לחוף הים, שמרכיבים יחד את מתחם הגולף הגדול ביותר באירופה, אקדמיה לגולף וחנות. עיירה בשם St. Andrews נמצאת ממש בסמוך, ובה אפשר לישון, לאכול ולבלות. כל המגרשים נחשבים ציבוריים, דהיינו פתוחים לכל שחקן גולף באשר הוא. מוטו: St. Andrews היא הבית של הגולף, ובו מתייחסים ברצינות להנאה. אינטרנט: www.standrews.org.uk 3. Mauna Kea Golf Course, הוואי הייחוד: הנוף המקיף את מגרש הגולף באי הגדול בהוואי פשוט מרהיב. מדובר באתר משובח שמציע לשחקניו את הנוף המרשים ביותר שאפשר לדמיין ושילוב אולטימטיבי בין תחביב לנופש. היסטוריה: הושק ב-1964 והיה למגרש הגולף הראשון בהוואי. המגרש מנצל את המבנה הטופוגרפי הטבעי, ומשלב כרי דשא, עצים וכמובן את הים. ת"ז: מגרש גולף מטופח, שני בתי מלון מפוארים, אקדמיה לגולף והכול חלק מאתר נופש בשם Prince Resort. מוטו: פה נמצא החור היפה ביותר בעולם אינטרנט: www.princeresortshawaii.com 4. Spring City Golf & Lake Resort , סין הייחוד: כמו בדברים אחרים, הסינים מדביקים פערים ומתייצבים בשורה הראשונה בעולם גם בבניית אתרי גולף מרשימים. אחד מהם הוא האתרSpring City לשפת האגם Yang Zong Hai ובין גבעות מוריקות. היסטוריה: הוקם ב-1998 כמענה לתיירים חובבי גולף, מתוך הבנה שגולף הוא אבן שואבת לתיירים אמידים שמוכנים לשלם לא מעט בעבור חופשה, בייחוד ביעד שמזג האוויר בו נוח. ת"ז: באתר שנהנה ממזג אוויר אביבי כל השנה יש מלבד מגרשי גולף מקצועיים גם יותר ממאתיים סוגי חדרים ברמות שונות, מסעדות, ספא, אקדמיה לגולף ועוד. מוטו: האתר מספר אחת בסין. גן עדן אסייתי לגולף. אינטרנט: www.springcityresort.com 5. Augusta, ג'ורג'יה הייחוד: האתר הבלתי מושג. אתר גולף יוקרתי וסגור לקהל הרחב, ורק חברים רשומים, שמשלמים הון תועפות וצריכים לעמוד במבחני קבלה מחמירים – יכולים לשחק על כרי הדשא הנחשקים האלו. מארח את תחרות המאסטרס היוקרתית מדי שנה. טייגר וודס וג'ק ניקלאוס נחשבים לשיאני התחרות. היסטוריה: הוקם בשנת 1934 על ידי שחקן הגולף האגדי בובי ג'ונס (השיאים שהוא קבע לא נשברו עד היום). המועדון התפרסם בזכות התעקשותו שלא לפתוח את שעריו לנשים, מדיניות בה נקט עד לשנת 2012 כשקיבל כחברה הראשונה את קונדוליסה רייס. שלוש מאות החברים בו (הרשימה כמובן סודית) משלמים 25-50 אלף דולר בשנה רק בשביל הזכות להיות חבר. ת"ז: מסביב לאתר, במרחק נסיעה קצר, יש בתי מלון רבים בדרגות שונות וכן מסעדות ואתרי בילוי, אולם גולת הכותרת היא המגרש המפורסם והיוקרתי, שרק מתי מעטים זוכים לשחק בו. מוטו: אתה לא יכול להתקבל כחבר, אולי תוכל לקבל הזמנה להתארח למשחק. אינטרנט: www.augusta.com מועדון גולף געש מרצדס בנץ ישראל מעניקה במהלך שנת 2012 חסות שנתית למועדון הגולף בגעש. שיתוף פעולה זה תואם את מדיניות חברת מרצדס המזוהה עם משחק הגולף ומקיים מזה למעלה מעשרים שנים את טורניר Mercedes Trophy. במסגרת החסות, נציג ישראלי ראשון יבחר מטעם המועדון וייצג את ישראל בתחרות השנתית בשטוטגרט. מועדון הגולף געש הוקם בשנת 1999 על מנת שיהיה מגרש גולף בישראל גם במרכז הארץ. במועדון מגרש של תשע גומות ו-18 טייז, וייחודו הוא באווירת מועדון אמיתית שפונה לקשת רחבה של קהלים ונותנת להם תחושה של שייכות למועדון. כנותנת החסות למועדון הגוךף בגעש, מרצדס בנץ ישראל מזמינה את לקוחותיה לקבל מידע על המשחק ממדריכים מקצועיים ומנוסים, וליהנות משעורי גולף אישיים באווירה נעימה וייחודית. אתם מוזמנים ליצור קשר עם נציג המכירות שלכם לתאום הדרכה אישית במתנה.
הכדור הוא עגול, עם גומות
מינימל (לא) קומפקט
מינימל (לא) קומפקט
מאת: חנן גולן תצלומים: עמית גרון (פורטרט פיצו קדם – איליה משני) הדמיות: אורי קיטה
פרימיום ספורטיבי
כתבה: טליה לויןתצלומים: ADIDAS.Y3. PUMA.EMPORIO ARMAN. H&M. TOP-SHOP
.מרצדס-בנץ באינסטגרם
.כל העדכונים, החידושים, האירועים, הדגמים. כל מה שמרצדס
mercedesbenz.israel