אחד על אחד – עומרי כספי


השחקן הישראלי הראשון (והיחיד) בליגת ה-NBA הגיע לישראל לחופשת קיץ – תפסנו אותו לשיחה על הקריירה, על המשפחה, וגם על לברון ג'יימס, קווים דוראנט וכל החבר'ה

 

מיקי כמעט היה שם, קטש כמעט עשה את זה, אבל השחקן הישראלי הראשון בליגת ה-NBA הוא עומרי כספי. הוא נבחר על ידי קבוצת סקרמנטו קינגס במקום ה-23 בדראפט של שנת 2009 ופרץ בעונת רוקי (עונה ראשונה ב-NBA) חלומית אותה סיים עם נתונים מרשימים של 10.3 נקודות ו-4.5 ריבאונדים למשחק. בסוף אותה עונה נבחר כספי להשתתף בשבוע האולסטאר יחד עם נבחרת הרוקיס שעשתה היסטוריה וניצחה את נבחרת הסופמורס (שחקני השנה השנייה) לראשונה מאז שנת 2002 – כספי לא התבייש והותיר את חותמו על המשחק עם 13 נקודות וחמישה ריבאונדים.
לאחר שנתיים בסקרמנטו הוא הועבר לקליבלנד קוולירס שם שיחק שתי עונות לאחריהן עבר לעונה אחת ליוסטון רוקטס, ובשנה שעברה חזר לכור מחצבתו בסקרמנטו. החזרה לקבוצתו המקורית עשתה לכספי רק טוב ולאחר שלוש שנים לא פשוטות הוא החל לפרוח שוב. את העונה סיים עם ממוצעים של 8.9 נקודות ו-3.9 ריבאונדים ב-21 דקות של משחק בממוצע. חשוב עוד יותר, סוף העונה שלו היה מצוין עם שמונה משחקים רצופים בהם קלע בדאבל-פיגרס, ובהם גם שיא קריירה של 31 נקודות במשחק מול מינסוטה בתחילת חודש אפריל.
ממש בעת כתיבת הכתבה פורסם כי כספי חידש את החוזה שלו בסקרמנטו לשנתיים נוספות, והכושר הנוכחי הטוב שלו לא רק הביא לו את חידוש החוזה אלא גם מעורר תקוות ביחס להצלחה של נבחרת ישראל בכדורסל בקמפיין הקרוב שלה. נפגשנו עם כספי לשיחה על כדורסל, על הגעגועים לבית בישראל וגם על תפקידו כשגריר שלנו בליגת הכדורסל הטובה בעולם.

ש: בשביל להגיע ל-NBA צריך כשרון אבל צריך גם הרבה עבודה קשה – איך אתה מעריך את החלוקה בין שני המרכיבים? מה יותר חשוב?

 

ת: "כשרון יכול להביא אותך ל-NBA אבל אתה גם רוצה שיתייגו אותך בליגה כמישהו שעובד קשה. אם יצא לך שם של עצלן, קבוצות לא יסתכלו עליך – הן מחפשות שחקנים שמשקיעים. כשרון לא מספיק, צריך עבודה מאד-מאד קשה וככל שתעבוד יותר קשה תוכל לממש את הכשרון שלך".

ש: מה היה הרגע הכי מרגש בקריירה שלך?

 

ת: "היו כמה וכמה… רגע הבחירה בדראפט היה רגע מכונן – להיות הישראלי הראשון שחותם חוזה ארוך טווח ב-NBA זה משהו גדול, ראינו את הטקס ביבנה, כל המשפחה יחד, ואני תמיד אזכור את זה. בשנה הראשונה שלי ב-NBA שיחקתי במסגרת אירוע האולסטאר בנבחרת הרוקיס נגד שחקני השנה השנייה וגם זה היה מאד מרגש".

ש: שחקנים בדרך כלל זוכרים מהלכים מכריעים ממשחקעם – איזה מהלך לא תשכח לעולם?

 

ת: "אם לומר את האמת, אני זוכר את כל המשחקים וכל המהלכים. ממש לא מזמן ישבתי עם אמא שלי וראינו יחד משחק מחודש נובמבר האחרון וזכרתי כל מהלך וכל פרט, אני זוכר את כל המשחקים שלי".

ש: הקריירה שלך ב-NBA התחילה מעולה עם עונת רוקי מושלמת כמעט מבחינתך, לאחר מכן באה ירידה עד השחרור מיוסטון והעונה שוב הייתה מוצלחת – אתה מרגיש שאתה בדרך למעלה? עד איפה נראה לך שתגיע?

 

ת: "בשנת הרוקי שלי הייתי שחקן מאד צעיר ללא ניסיון והבנה של מה אני עושה בדיוק. הייתי עולה ומתבסס הרבה על אנרגיה, אבל היום זה גם עניין של ניסיון והבנה של הדברים. אני שמח שעכשיו אני שוב מצליח להביא את עצמי, אני מוצא איזון בין החדירה לבין השלשה וגם האחוזים שלי טובים יותר. אני מנסה לאיים מבחוץ וגם בחדירה וזה הפך אותי לשחקן שלם יותר".

ש: ומה לגבי הגנה?

 

ת: "על הגנה בדרך כלל לא מדברים בראיונות, אבל זה מה שמביא אליפויות ואת זה למדתי בשנים שלי בארה"ב. למדתי להתחזק פיסית ולשחק הגנה שונה מאשר באירופה".

ש: על מי הכי קשה לשמור בליגה?

 

ת: "הכי קשה לשמור על קווין דוראנט מבחינת הוורסטיליות שלו. לברון ג'יימס הוא השחקן הכי שלם ויכול להרוג אותך במאה דרכים שונות. הרוצח זה קובי בראיינט… זה כמו לשאול את מי אתה אוהב יותר את אמא או את אבא… יש הרבה מאד שחקנים שקשה לשמור עליהם, אבל בכל מקרה זהו מאמץ קבוצתי ולא רק אישי".

ש: ב-NBA יש שפע של פורוורדים כשרוניים – מה הערך המוסף שלך לדעתך?

 

ת: "אני חושב שהערך המוסף שלי הוא שבאתי ל-NBA מאירופה והיום קבוצות מחפשות את סוג המשחק הזה שיש בו הרבה ריווח עם קליעות באחוזים גבוהים. קבוצות כמו סן-אנטוניו או גולדן-סטייט משחקות כך, בעיקר בתוך הצבע ושלשות ופחות מה שנקרא in-between, זה מביא אותן לזריקות טובות וזה מה שמנצח".

ש: האמריקנים משוגעים על סטטיסטיקות – עד כמה זה בא לידי ביטוי באימונים ובהכנות למשחקים? יותר מאשר באירופה?

 

ת: "זה נכון, אחת לשבועיים אנחנו מקבלים נתונים סטטיסטיים מפורטים עם אחוזי קליעה מכל נקודה במגרש… גם באירופה כיום כבר מגיעים לזה וקבוצות בטופ מבינות שסטטיסטיקה זה חלק בלתי נפרד מהמשחק. ב-NBA זה באמת מגיע לרמות מטורפות – מודדים למשל כמה כדרורים שחקן עושה לפני זריקה, מה האחוזים כשבאים מצד ימין או משמאל ובאיזו יד זורקים, דברים מטורפים…".

ש: ראיתי שאתה פעיל מאד ברשתות החברתיות ולא חושש להתבטא גם בנושאים שקשורים לישראל – אילו תגובות אתה מקבל?

 

ת: "אני הרי ישראלי ואני גאה בזה. במלחמה האחרונה (מבצע צוק איתן ח"ג) למשל תמכתי בחיילים שלנו – זה לא אומר שתמכתי במלחמה עצמה או שאני תומך בימין או בשמאל, אבל היה חשוב לי לבטא את התחושות בקשר לחיילים שלנו. היה מקרה שבו דווייט הווארד ששיחקתי איתו צייץ בטוויטר Free Palestine. זה היה כשהייתי בטיסה וכשנחתתי ראיתי את זה והיה לי חשוב להגיב. זה המקום שלי כישראלי להסביר ולייצג אותנו, אבל אני לא נכנס לפוליטיקה".

ש: אתה רואה את עצמך גם כסוג של שגריר?

 

ת: "ללא ספק אני גם סוג של שגריר – אני מסתובב הרבה ופוגש הרבה אנשים והם שואלים אותי שאלות ואני צריך להגיב, להסביר ולבטא את העמדה שלנו".

ש: קיבלת איזשהו סוג של תדרוך ממשרד החוץ או מגורם רשמי אחר? אתה חושב שזה משהו נחוץ שיכול לעזור?

 

ת: "לא קיבלתי אבל אני בהחלט חושב שזה משהו שיכול לעזור. צריך להבין שילד בן 15 באמריקה יעדיף להקשיב ללברון ג'יימס ב-ESPN מאשר לנאום של ביבי ב-NBC. משרד החוץ צריך להיעזר באנשים כמוני או כמו בר רפאלי ואולי גם לתת להם הדרכה".

ש: מה הדברים הכי שונים ב-NBA בהשוואה לליגה הישראלית וליורוליג?

 

ת: "הדבר השונה ביותר הוא רמת הכשרון של השחקנים. ב-NBA, השחקנים הכי טובים בעולם מתחרים בשחקנים הכי טובים בעולם. יכול להיות שסדר גודל של 15-20% מהשחקנים ב-NBA מקבילים לאלו שבאירופה מבחינת היכולת, אבל ה-80% הנותרים הם הכי כשרוניים בעולם. יש כמובן הבדלים נוספים כמו העומס וכמות המשחקים – אתה צריך לשחק כל ערב, 82 משחקים בעונה מול השחקנים הכי כשרוניים בעולם".

ש: נשאלת כבר הרבה על הקשר עם אבא שלך והמעורבות שלו בקריירה – עם הזמן זה נחלש או מתחזק?

 

ת: "הקשר והמעורבות של ההורים שלי נשארים קבועים. התמיכה של ההורים שלי היא משהו שאני יודע בוודאות שבלעדיו לא הייתי מגיע לאן שהגעתי. הם איתי בשיאים וגם ברגעים הטובים פחות וכשיש כזה גב של הורים שתומכים זה יוצא דופן. יש לנו בית מאד פתוח ואנחנו מדברים על הכל. בסופו של דבר ההחלטה היא שלי, אחרי שש שנים ב-NBA אני כבר לא ילד בן 14… אבל העצה של אבא שווה יותר מכל דבר ואנחנו מדברים ומקבלים החלטות יחד".

ש: משהו שמשותף לתחומי הספורט והבידור זה הצלחה בגיל צעיר יחסית וכיום ספורטאים הם גם סלבים, מופיעים בקמפיינים וכו' – אתה רואה את הדימיון? מה אתה חושב על זה?

 

ת: "אני חושב שספורטאים צריכים להשאר במקצוע שלהם אבל ספורטאי שעובד קשה וקרע את התחת והתמודד עם לחצים בהחלט יכול להיות Role Model טוב. אין ספק שכיום ספורטאים הם גם סלבים".

ש: אתה רואה ישראלי נוסף בליגה עם פוטנציאל NBA?

 

ת: "אני לא יודע, יש שחקנים טובים. גל מקל מוכשר ועובד קשה, יש לו שם טוב ב-NBA ולדעתי הוא יחזור לשם. צריך להבין שכדי להיות ב-NBA צריך גם מזל. שון דאוסון מאד מוכשר".

ש: מה הכי חסר לך מישראל כשאתה בסקרמנטו?

 

ת: "מה שהכי חסר לי זו המשפחה. זה להגיע לישראל בסוף השנה ולראות שעוד שנה עברה ובינתיים קרו המון דברים שהפסדתי אותם. אמנם באים לבקר אותי אבל זה לא אותו דבר.. זה אחד הדברים הטובים פחות אבל you take the good with the bad…".

ש: מה יהיה עם נבחרת ישראל? מה המיקום הריאלי שלנו באליפות הקרובה, מה יחשב הישג?

 

ת: "לא יודע, בוא נראה מה יהיה. כרגע אנחנו מחכים לראות אילו שחקנים יגיעו לנבחרת – היו לנו הרבה פציעות, יניב גרין ופניני ועכשיו אני שומע שרוטברד פצוע.. נגיע לאימונים ונראה מי השחקנים וכמובן שנגיע לאליפות עצמה הכי טוב שאפשר. אני חושב שאנחנו צריכים לעלות מהבית שלנו וחשוב גם לעשות את זה בצורה טובה. אני מאד אופטימי. נחברת ישראל בכדורסל מופיעה באליפות אירופה הרבה שנים ברציפות ועכשיו הזמן לעשות משהו יפה.

ש: מי הטראש-טוקר הכי מעצבן ב-NBA?

 

ת: "קווין גרנט בשיאו היה אולי הכי בולט וגם פול פירס.. זה שונה מאירופה ויש את זה הרבה יותר, ב-NBA גם לוקחים את זה אישית…"

ש: כולנו ראינו את הוידאו שלך מגיל 13 בו אתה אומר לאבא שלך שתשחק במדיסון סקוור גארדן. לקח לך 8 שנים לממש את החלום הזה – מה היעד הבא? יש יעד מוגדר?

 

ת: "כן – לזכות באליפות NBA".

ש: בסקרמנטו?

 

ת: "כן, אני חושב שאנחנו יכולים לעשות את זה".

כתבות נוספות

מהפכה 3.0
כתב: חנן גולןתצלומים: smart
אם חשבתם שגולף נועד ליחידי סגולה, אתם טועים – משחק גולף נפוץ הרבה יותר, ועולם הגולף רחב עד מאד. למעשה, 65 מיליון שחקני גולף הרשומים במועדוני גולף בעולם, מוכיחים שזהו הספורט הפעיל ביותר בעולם כיום. אז לכל חובבי הגולף, הנה חמישה אתרי גולף מומלצים שכל חובב או מקצוען שואף להגיע אליהם, מה"מכה של מגרשי הגולף" ועד לאתר מספר 1 בסין שחקני גולף נלהבים אינם מחפשים מגרש גולף במהלך החופשה שלהם, אלא גולף הוא החופשה שלהם. אם אתם מוכנים לבזבז לא מעט ירוקים כדי לבלות חופשה על כרי דשא ירוקים, בהמשך הדברים תמצאו חמישה אתרי גולף מהמובילים בעולם. מלבד מגרשי גולף איכותיים, הם מציעים מעטפת כוללת של מלונות מפוארים, ספא מפנק ושאר שירותים ברמה גבוהה ואף יוקרתית. משחק גולף הוא הדרך להצטרף ל-65 מיליון שחקני גולף רשומים ברחבי העולם, והוא הספורט הפעיל ביותר מבחינת אנשים שפעילים בו. "גולף הוא דרך חיים", אומר בארי שקד יושב ראש איגוד הגוף הישראלי על עולם הגולף, "והוא מתאים לאנשים מגיל חמש עד גיל 105 כי מה שמשנה זו הטכניקה (ריכוז, יציבה, תנועה ועוד). ברגע שתפסת את הטכניקה, מכה אחת נטולת מאמץ והכדור הקטן עף בקלילות למרחק של 200-150 מטר ואף 300 מטר אצל המקצוענים". כמה מילים על גולף במגרש גולף תקני יש 18 אזורים ברמות קושי שונות, ובכל אזור יש גומה (Hole) שאליה צריך לחבוט לתוכה את הכדור הלבן. גודלו הסטנדרטי של המגרש נע בין 5,900 מטר רבוע ל-6,400 מטר רבוע ומשחק ממוצע נמשך כארבע שעות וחצי. לרוב ככל שהמגרש גדול יותר, כן הוא נחשב יוקרתי יותר ומצריך שימוש בעגלות גולף ובנושאי כלים. ההתקדמות במשחק היא מגומה לגומה תוך כדי ניסיון לחבוט בכדור כמה שפחות. משטחי הדשא במגרש גולף מחולקים לשני סוגים: האזור המטופח (Fairway) מכוסה דשא גזום היטב ונוח למשחק, והאזור הלא מטופח (Rough) שאינו גזום היטב והמשחק בו קשה יותר. לאורך המסלול ישנם מכשולים (Bunker) שונים כברכות, גבעות ומכשולי חול. כדי להתגבר על המכשול, על השחקן לחבוט בעצמה ולהסתכן ביציאת הכדור מהמסלול ובקנס בחבטות נוספות. בארי שקד מסביר שיש כמה טורנירים עולמיים נחשבים בעולם, ובהם US Open, Masters שתמיד נערך באתר אוגוסטה בג'ורג'יה, British Open שנערך מדי פעם באנגליה ומדי פעם בסקוטלנד ו-PGA. אחד הדברים המייחדים את הגולף הוא הקשר ההדוק בין גולף לעסקים. אמרה ידועה בארצות הברית היא (בתרגום חופשי): במקום ללכת לראיון עבודה, קנה מקלות גולף ולך להתאמן. אז אם אתם רוצים להצטרף לעולם הגולף, הנה חמישה מועדוני גולף ואתרי משחק שכדאי לכם להכיר. 1. Pebble Beach, קליפורניה הייחוד: "המֶכָה של המֶכָה של מגרשי הגולף", מכנה אותו בארי שקד והוא יודע על מה הוא מדבר – מגרש גולף מדהים שנמצא על שפת האוקיינוס. האתר זוכה להיות מדורג ראשון ברשימות מכובדות, כמו למשל זו של Golf Digest, ויתרה מזאת, הוא מצליח לשמור על רמה גבוהה על אף הכתרים הנקשרים לראשו. היסטוריה: הוקם ב-1919, מארח טורנירים חשובים, דוגמת ה-US Open וה-PGA. ת"ז: ארבעה מגרשי גולף מחודשים, לודג' מפאר, מלון ואתר לינה נוסף פזורים במרחב העצום שלחופי האוקיינוס, יש בו ספא, מסעדות ואפשרויות בילוי נוספות שמכונות בעגת שחקני הגולף "הגומה ה-19". מוטו: כל שחקן גולף חייב לשחק פעם לפחות אחת בחייו ב- Pebble Beachואין זמן מתאים יותר מעכשי. אינטרנט: www.pebblebeach.com 2. St. Andrews , סקוטלנד הייחוד: כמו ענפי ספורט לא מעטים, גם הגולף הומצא באי הבריטי, ובמגרש הישן בסנט אנדרוז החלו לשחק גולף כבר לפני 600 שנה. במידה רבה קבעו המגרשים בסנט אנדרוז את החוקים, את המבנה, את מספר הגומות הנוכחי (18 אם תהיתם) ועוד. היסטוריה: 600 שנה של ניסוי וטעייה הן קילומטרז' מכובד. פה התפתחו תרבות הגולף, החוקים, בעלי התפקידים השונים (למשל נושא הכלים – Caddie) וכל תרבות הבילוי שמסביב למשחק. בעבר אסר המלך הסקוטי ג'יימס השני לשחק גולף בטענה שהוא מסיח את דעתם של הצעירים מאימוני חץ וקשת. האיסור החזיק מעמד עד שהגיע המלך ג'יימס השישי, שדווקא אהב לשחק גולף. בסנט אנדרוז הומצאו חוקים רבים, ובהם 18 הגומות שנחשבות עד היום מגרש תקני. ת"ז: שבעה מגרשי גולף (שישה מהם עם 18 גומות) לחוף הים, שמרכיבים יחד את מתחם הגולף הגדול ביותר באירופה, אקדמיה לגולף וחנות. עיירה בשם St. Andrews נמצאת ממש בסמוך, ובה אפשר לישון, לאכול ולבלות. כל המגרשים נחשבים ציבוריים, דהיינו פתוחים לכל שחקן גולף באשר הוא. מוטו: St. Andrews היא הבית של הגולף, ובו מתייחסים ברצינות להנאה. אינטרנט: www.standrews.org.uk 3. Mauna Kea Golf Course, הוואי הייחוד: הנוף המקיף את מגרש הגולף באי הגדול בהוואי פשוט מרהיב. מדובר באתר משובח שמציע לשחקניו את הנוף המרשים ביותר שאפשר לדמיין ושילוב אולטימטיבי בין תחביב לנופש. היסטוריה: הושק ב-1964 והיה למגרש הגולף הראשון בהוואי. המגרש מנצל את המבנה הטופוגרפי הטבעי, ומשלב כרי דשא, עצים וכמובן את הים. ת"ז: מגרש גולף מטופח, שני בתי מלון מפוארים, אקדמיה לגולף והכול חלק מאתר נופש בשם Prince Resort. מוטו: פה נמצא החור היפה ביותר בעולם אינטרנט: www.princeresortshawaii.com 4. Spring City Golf & Lake Resort , סין הייחוד: כמו בדברים אחרים, הסינים מדביקים פערים ומתייצבים בשורה הראשונה בעולם גם בבניית אתרי גולף מרשימים. אחד מהם הוא האתרSpring City לשפת האגם Yang Zong Hai ובין גבעות מוריקות. היסטוריה: הוקם ב-1998 כמענה לתיירים חובבי גולף, מתוך הבנה שגולף הוא אבן שואבת לתיירים אמידים שמוכנים לשלם לא מעט בעבור חופשה, בייחוד ביעד שמזג האוויר בו נוח. ת"ז: באתר שנהנה ממזג אוויר אביבי כל השנה יש מלבד מגרשי גולף מקצועיים גם יותר ממאתיים סוגי חדרים ברמות שונות, מסעדות, ספא, אקדמיה לגולף ועוד. מוטו: האתר מספר אחת בסין. גן עדן אסייתי לגולף. אינטרנט: www.springcityresort.com 5. Augusta, ג'ורג'יה הייחוד: האתר הבלתי מושג. אתר גולף יוקרתי וסגור לקהל הרחב, ורק חברים רשומים, שמשלמים הון תועפות וצריכים לעמוד במבחני קבלה מחמירים – יכולים לשחק על כרי הדשא הנחשקים האלו. מארח את תחרות המאסטרס היוקרתית מדי שנה. טייגר וודס וג'ק ניקלאוס נחשבים לשיאני התחרות. היסטוריה: הוקם בשנת 1934 על ידי שחקן הגולף האגדי בובי ג'ונס (השיאים שהוא קבע לא נשברו עד היום). המועדון התפרסם בזכות התעקשותו שלא לפתוח את שעריו לנשים, מדיניות בה נקט עד לשנת 2012 כשקיבל כחברה הראשונה את קונדוליסה רייס. שלוש מאות החברים בו (הרשימה כמובן סודית) משלמים 25-50 אלף דולר בשנה רק בשביל הזכות להיות חבר. ת"ז: מסביב לאתר, במרחק נסיעה קצר, יש בתי מלון רבים בדרגות שונות וכן מסעדות ואתרי בילוי, אולם גולת הכותרת היא המגרש המפורסם והיוקרתי, שרק מתי מעטים זוכים לשחק בו. מוטו: אתה לא יכול להתקבל כחבר, אולי תוכל לקבל הזמנה להתארח למשחק. אינטרנט: www.augusta.com מועדון גולף געש מרצדס בנץ ישראל מעניקה במהלך שנת 2012 חסות שנתית למועדון הגולף בגעש. שיתוף פעולה זה תואם את מדיניות חברת מרצדס המזוהה עם משחק הגולף ומקיים מזה למעלה מעשרים שנים את טורניר Mercedes Trophy. במסגרת החסות, נציג ישראלי ראשון יבחר מטעם המועדון וייצג את ישראל בתחרות השנתית בשטוטגרט. מועדון הגולף געש הוקם בשנת 1999 על מנת שיהיה מגרש גולף בישראל גם במרכז הארץ. במועדון מגרש של תשע גומות ו-18 טייז, וייחודו הוא באווירת מועדון אמיתית שפונה לקשת רחבה של קהלים ונותנת להם תחושה של שייכות למועדון. כנותנת החסות למועדון הגוךף בגעש, מרצדס בנץ ישראל מזמינה את לקוחותיה לקבל מידע על המשחק ממדריכים מקצועיים ומנוסים, וליהנות משעורי גולף אישיים באווירה נעימה וייחודית. אתם מוזמנים ליצור קשר עם נציג המכירות שלכם לתאום הדרכה אישית במתנה.
הכדור הוא עגול, עם גומות
חבר מביא חבר
כתב: ד"ר חנן גולן תצלומים: גלעד ארצי
השילוב המושלם
כתב: שי רוזנפלדתצלומים: מרצדס-בנץ