לילה מטורף במוזיאון


כתב: שי רוזנפלד  |  תצלומים: מרצדס

במוזיאון מרצדס שבשטוטגרט תוכלו לצלול אל תוך 130 שנות ההיסטוריה של מרצדס על רקע אדריכלות מרהיבה ועם שלל פעילויות לילדים

 

לפני כעשר שנים, ב-19 במאי 2006, נפתח לראשונה מוזיאון מרצדס בשטוטגארט. המוזיאון, היחיד בעולם שיכול להציג היסטוריה מוטורית של 130 שנים, זכה מאז בשלל פרסים, האחרון International Historic Motoring Award , הוענק לו בשנה שעברה וקיבע את מעמדו כאחד המוזאונים החשובים ביותר בתחום הרכב בעולם כולו.

"המוזאון עצמו הוא כמו ילד בן עשר: תמיד בתנועה, מלא רעיונות יצירתיים ואף פעם לא משעמם", אמר יושב ראש מועצת המנהלים של דיימלר דיטר זטשה על חגיגות העשור למוזאון. ואכן, המבנה המרשים שתוכנן על ידי משרד האדריכלים ההולנדי UNStudio van Berkel & Bos, משמש אכסניה למגוון רחב של פעילויות – הופעות, פסטיבלים כמו פסטיבל האנימציה הבין-לאומי של שטוטגארט, מכירות פומביות של מכוניות קלאסיות, הקרנות של סרטים ואירועי ספורט ואפילו ערבי גאלה וחתונות.

הלב של המוזיאון הוא התצוגה ההיסטורית המרשימה של תעשיית הרכב בכלל ושל מרצדס בפרט. המבנה המרשים בעל תשעת המפלסים בגובה 47.5 מטרים מחולק לאולמות של אוספים (Collections) ואגדות (Legends) – חדרי האגדות לוקחים את המבקר למסע היסטורי מרתק מהולדת המכונית עד ימינו אנו. בחדרי האוספים תמצאו אוספים של כלי רכב על פי נושא: רכבי מסעות, רכבי סיוע וחילוץ ואפילו תצוגה של רכבי ידוענים כמו ה"פופמוביל" או רכבו של הסולטאן של מרוקו משנת 1892. המבנה עצמו מעוצב בצורת סליל מתפתל מקומת הקרקע עד תצוגת רכבי המרוצים "חצי הכסף" שבקומה העליונה. בסך הכול מוצגים במוזיאון כ-160 כלי רכב ועוד כ-1,500 מוצגים אחרים.

מלבד התצוגות הקבועות, יש גם תצוגות משתנות. בשנת 2015 הוצגה תערוכה שעסקה ברכב הניסוי המהפכני C 111 משנת 1969, והשנה מוצגת תערוכת Masterpieces שבוחנת את ההיסטוריה של מרצדס E-Class וכבה 17 רכבים משמונת הדורות של מכונית הסלון, מה-Ponton של שנות החמישים עד ה-E-Class החדשה.

מוזיאון מרצדס מונגש לבעלי מוגבלויות וידידותי במיוחד לילדים – יותר מ-113 אלף ילדים ביקרו בו בשנה האחרונה, ויש בו פעילויות מיוחדות לילדים – סדנאות אנימציה ועיצוב, משחקי חפש את המטמון ועוד, לצד סיורים לילדים על פי גילים וכן סיורים בנושאים אחרים כמו ארכיטקטורה.

מאז פתיחת המוזיאון ביקרו בו יותר מ-7.1 מבקרים מ-170 מדינות. בשנת 2015 אירח המוזיאון 772,750 מבקרים, 43 אחוזים מהם הגיעו מחוץ לגרמניה, וצביון הבין-לאומי של המוזאון מודגש בכך שהוא מציע הדרכות בלא פחות מאחת עשרה שפות שונות. יותר מחמישית מהמבקרים בשנה החולפת היו מבקרים חוזרים שהרגישו כי הם לא מיצו את העושר הטמון במוזאון מרצדס וחזרו לביקור נוסף.

הביקור במוזיאון מומלץ במיוחד השנה – בדיוק לכבוד חגיגות 130 שנה למרצדס ועשור לפתיחת המוזאון. לפרטים נוספים היכנסו לאתר בכתובת –
www.mercedes-benz.com/en/mercedes-benz/classic/museum

Mercedes-Benz Museum, Blick in das Atrium bei der Langen Nacht der Museen 2015.
Sommerferienprogramm „Auf geht’s! Reiselust gestern, heute und morgen“. Rallye durch das Mercedes-Benz Museum und das Landesmuseum Württemberg.