השילוב המושלם


כתב: שי רוזנפלד  |  תצלומים: מרצדס-בנץ

מרצדס GLE Coupé החדש מוכיח שאפשר לחדש גם בפלח רכבי הפנאי, ולשלב בין קשיחות של SUV לבין עיצוב מרהיב ויכולת דינמית שישאירו אתכם פעורי פה

 

בראשית היה ה-G. רכב השטח המיתולוגי של מרצדס הוצג בשנת 1979, בימים בהם רק מי שהיה זקוק ליכולת שטח אמיתית קנה רכב שטח, ואילו מי שחשק ביכולת דינמית גבוהה או בנוחות ופאר בחר במכונית סדאן או קופה.

אבל המציאות משתנה – הטכנולוגיה מתקדמת וגם טעמם של הלקוחות משתנה – ובעשורים האחרונים תנוחת הנהיגה השלטת, המרחב הנדיב והיכולת לטייל בשטח של רכבי הפנאי זוכים לפופולריות הולכת וגוברת.

התשובה של מרצדס לשינויים הללו הגיעה בשנת 1997 עם השקת מרצדס M-Class (או ML בשוק האמריקני) – רכב פנאי גדול בעל תא נוסעים מפואר, ביצועים מצוינים ויכולת שטח מרשימה הודות לחידושים כמו מערכת בקרת המשיכה לכל ארבעת הגלגלים 4-ETS ומערכת ההנעה הכפולה 4MATIC (שהוצגה במקור כבר בשנת 1985 ב-E-Class). ה-M-Class זכה לפרסים רבים ולהצלחה רבה, ובשנים שלאחר מכן מרצדס הרחיבה את היצע רכבי הפנאי שלה. בשנת 2005 הצטרף מרצדס GL הגדול יותר שהציע שבעה מושבים, בשנת 2007 ה-GLK הקומפקטי ובשנת 2013 מרצדס GLA על בסיס ה-A-Class החדשה ופורצת הדרך.

לאור ריבוי הדגמים, שמספרם צפוי להמשיך ולגדול גם בעתיד הקרוב, הוחלט במרצדס לשנות את כינויי הדגם ולהפוך אותם לברורים ומובנים יותר. הכינוי של כל רכבי הפנאי של מרצדס יורכב משלוש אותיות, שתי הראשונות הן GL ולאחר מכן מופיעה אות שמציינת לאיזו סדרה משויך הדגם. לדוגמה, מרצדס GLA הוא רכב הפנאי הקומפקטי שמשוייך לסדרת A-Class.

הדגם החדש והמסעיר של מרצדס בפלח רכבי הפנאי הוא GLE Coupé שמשלב בין עיצוב קופה דינמי (וביצועים בהתאם) לבין הקשיחות של SUV, ופורץ את הדרך לזן חדש של מכוניות.

ליהנות מכל העולמות

 

תנוחת נהיגה שלטת, שדה ראייה רחב וחלל מרווח בתא הנוסעים הם ממש לא דברים שמזוהים עם מכונית קופה, אבל ב- GLE Coupéהחדש הנהג והנוסעים יכולים ליהנות מכל אלו, מבלי לוותר על עיצוב וביצועים ספורטיביים. על העיצוב אין צורך להכביר במילים – התמונות מספרות את כל הסיפור והשילוב בין בתי גלגלים מוגדלים, מרווח גחון נדיב וקו מותניים גבוה לבין צללית קופה דינמית ומכסה מנוע מוארך מניב סימביוזה מרשימה של קשיחות וספורטיביות.

אבל גם מעבר לעיצוב, הדגם החדש מאפשר לנהג לבחור את אופי הנסיעה באמצעות מערכת DYNAMIC SELECT מתקדמת. מערכת זו מאפשרת ל- GLE Coupéלהיות ספורטיבי, רועם וקל רגליים, או שקט, מיושב ונוח – לפי דרישת הנהג.

בחירה במצב COMFORT תהפוך את ה-GLE Coupé לנוח ושקט, ואילו במצב SPORT+ אופיו ישתנה והוא יגיב מהר הרבה יותר לפקודות ההיגוי והמצערת. המערכת משפיעה לא רק על פעולת המנוע, השלדה, ההגה ותיבת ההילוכים, אלא גם על רעש המנוע, פעולת הפנסים ואפילו התצוגה בלוח המחוונים ובמסך ה-COMAND.

GLE Coupé החדש מצויד בתיבת הילוכים חדשה 9G-TRONIC בעלת תשעה יחסי העברה, ובמערכת הנעה כפולה 4MATIC עם חלוקת כוח של 50:50 בין הסרנים (בדגם GLE 450 AMG Coupé החלוקה היא של 40:60). כשמוסיפים לאלה את מערכות בקרת המשיכה ASR ובקרת יציבות ESP עם Curve Dynamic Assist, מתקבלים ביצועים ברמה הגבוהה ביותר, בכביש או בשטח.

מיותר לציין שהנוחות זכתה לתשומת לב רבה לא פחותה, ועם מערכת מתלי האוויר AIRMATIC המשודרגת, ה- GLE Coupé מספק רמת נוחות גבוהה במיוחד. מערכת מתלי האוויר מציעה לראשונה מערכת בולמים אדפטיבית ADS Plus שמבטיחה לא רק נוחות אלא גם יציבות יוצאת דופן. גם מערכת זו משנה את פעולתה בהתאם למצב הנהיגה בו בחר הנהג במערכת ה-DYNAMIC SELECT.

GLE 450 AMG 4MATIC (C 292) 2014; Exterieur: Designo Hyazinthrot Metallic exterior: designo hyacinth red metallic
GLE Coupe 450 AMG 4MATIC (C 292) 2014

תא נוסעים בהתאמה אישית

 

בדיוק כפי שהעיצוב החיצוני משלב בין מאפיינים של רכב פנאי לבין אלו של מכונית קופה, וכפי שמערכת DYNAMIC SELECT מאפשרת לשנות את אופיו של ה-GLE Coupé, כך גם תא הנוסעים וורסטילי וניתן להתאמה אישית.

סביבת הנהג ותא הנוסעים ב- GLE Coupéמקרינים יוקרה מודרנית, אבל ההחלטה על עיצוב ספורטיבי, קלאסי או אלגנטי, נתונה בידי הנהג שיכול לבחור מתוך מגוון רחב של דיפונים, סוגי מושבים וסוגי עור, וכמובן אבזור.

ה-GLE Coupé מציע שפע מערכות בטיחות ונוחות (חלקן אופציונליות) ובהן מערכת DISTRONIC PLUS, מערכת COLLISION PREVENTION ASSIST, סגירה חשמלית לדלת תא המטען, מערכת CROSS WIND ASSIST למניעת סטייה מנתיב כתוצאה מרוחות צד ועוד מערכות רבות נוספות.

זוכרים את הפרסומת ההיא לבנק שבה הלקוח דורש "גם וגם"? ובכן, עם מרצדס GLE Coupé החדש זה אפשרי, בלי וויתורים ובלי פשרות.

GLE Coupé 4MATIC (C 292) 2014; Studio, Interieur: Leder Sattelbraun / Schwarz, Zierelemente Holz Eukalyptus braun glänzend interior: leather saddle brown / black, high-gloss brown eucalyptus wood trim
GLE Coupé 4MATIC (C 292) 2014