דרך השטח


כתב: חנן גולן  |. תצלומים: גלעד ארצי תצלום קימל בגלבוע דרור כץ

יש לכם רכב פנאי של מרצדס? סביר להניח שאתם לא מנצלים את היכולות שלו, וחבל. עם רכבי הפנאי של מרצדס אפשר לטייל, ליהנות מחוויית שטח ולהגיע הרבה יותר רחוק ממה שחשבתם. בחרנו עבורכם מסלול אידאלי המשלב בין חוויית שטח, נוף מרהיב, שקט פסטורלי וסיום מנחם במסעדת שף ישראלית   

בשנת 1997 השיקה מרצדס את דגם ה-ML – רכב הפנאי הראשון שהוצג על ידי יצרנית רכבי יוקרה וזכה להצלחה רבה. למרצדס היה אמנם את ה-G-Class האייקוני ובעל יכולות השטח המדהימות כבר מסוף שנות השבעים, אבל ה-ML היה זה ששינה את הקונספציה והוכיח שרכב פנאי בעל יכולות שטח יכול להיות באותה העת גם מפואר ומפנק כמו שאר דגמי מרצדס, ובעל יכולות כביש טובות לא פחות. כיום, הפופולאריות של רכבי פנאי גדולה והולכת ומרצדס מציעה לא רק את ה-ML אלא גם את ה-GL הגדול יותר, ה-GLK הקומפקטי, ה- GLA המהפכני, וכמובן את ה-G המיתולוגי.

בבוקר סתוי ונעים הפנינו את חרטום ה-GLK צפונה והתחלנו בנסיעה המנהלתית לכיוון הר הגלבוע. ה-GLK שייט בכביש 6 בנינוחות ויכולנו ליהנות מהאווריריות של תא הנוסעים הודות לגג הזכוכית הפנורמי. המנוע היעיל האיץ חרישית ומד הדלק כמעט ולא נע כשעזבנו את הכביש המהיר וירדנו במחלף עירון מזרחה לכיוון עפולה.

מרבית רוכשי רכבי הפנאי לא משתמשים ביכולות שלהם ולעיתים אף לא מודעים להן. ישנם אמנם רכבי פנאי רבים שאין להם יכולות שטח אמיתיות, אבל כל רכבי הפנאי של מרצדס (בגרסאות הנעה כפולה) נושאים בחובם את הגנים של ה-G המיתולוגי ומאפשרים ליהנות גם מנהיגת שטח.

לאחר שהגענו לכביש הסרגל, פנינו ימינה מול שדה תעופה מגידו לכיוון כביש התענכים. בכביש המתפתל ה-GLK הוכיח שהוא לא רק נוח, אלא גם בעל יכולת דינמית גבוהה, ומהנה מאד לנהיגה. הקפנו את הגלבוע עד לכביש 90 על מנת להגיע לתחילת מסלול השטח מעט לאחר המושב שדה תרומות.

ברכבי הפנאי של מרצדס מותקנת מערכת הנעה כפולה 4MATIC מתוחכמת ויעילה, ויחד עם מערכות בקרת האחיזה והמשיכה, הם יכולים לנוע גם בשטחים לא כבושים. מערכת ההנעה הכפולה מחלקת את הכוח בין הסרנים ויחד עם מערכת בקרת המשיכה, גם כאשר אין אחיזה באחד הגלגלים או יותר, היא יודעת להעביר את הכוח לגלגל האוחז ולהמשיך להתקדם. בנהיגת שטח גם למערכת המתלים יש חשיבות רבה, וברכבי הפנאי של מרצדס המתלים מותאמים גם לנהיגה בשטח.

סוף-סוף יורדים מהכביש ואפשר להתחיל ליהנות מהנוף, מהאוויר ומהשקט. ה GLK הרגיש בשבילים כמו בבית – הוא גבוה, תנוחת הנהיגה מתאימה לנהיגת שטח, והמתלים הנוחים שיככו את קפלי הקרקע. כשהתחלנו לטפס מעלה והשביל הפך פחות כבוש ומפולס, מערכת ההנעה הכפולה נכנסה לפעולה וסייעה לטיפוס נינוח ללא דרמות.

הנקודה היא זו – אפשר לקנות רכב פנאי וליהנות מהעיצוב, השימושיות, תנוחת הנהיגה הגבוהה והרגשת הבטחון. אבל אפשר גם ליהנות הרבה יותר ולנצל את יכולות השטח לטיולים במקומות שלא כל אחד יכול להגיע אליהם.

במחצית הדרך למעלה עצרנו לקפה. מרצדס GLK אולי מתקשר אוטומטית לאספרסו קצר או מקיאטו בנוף אורבני, אבל הוא מסתדר מצוין גם עם סלעים, עצים וקפה שחור שמבושל בפניג'אן. אחרי הקפה המשכנו במעלה ההר עד שהגענו לחלק המיוער, ונוף המדרון הטרשי התחלף בעצי אורן.

המסלול אותו בחרנו הוא מסלול קלאסי עבורכם – זהו מסלול לא מוכר ולא עמוס, עם נוף משגע וחוויית שטח אמיתית. למרות שמדובר בטיפוס בשטח, רכבי הפנאי של מרצדס יסתדרו איתו ללא כל בעיה (פרט לימים גשומים במיוחד) ותוכלו להשלים את המסלול מבלי לסכן אותם.

הטיפוס מעלה נמשך ונוף העמק המרהיב נפרס בפנינו. בקיץ הכל כאן צהוב ושדוף, אבל מספיקים כמה גשמים כדי להפוך את האזור למרבד עשב ירוק. לאורך כל המסלול ניתן לעצור היכן שרוצים, להכין קפה או לאכול משהו וליהנות מהנוף ומהאוויר. אפשר לחכות לחניונים המסודרים בגלבוע עצמו, אבל כיף הרבה יותר לאלתר ולנצל את הבידוד והשקט.
_ע_ש_£_ש_ץ_ƒ 4 _ף_¿_ת _פ___ר_ק _¬___ץ___פ 1
מרצדס ישראל מציעה ללקוחותיה הדרכות שטח (ראו בהמשך) שיעזרו לכם לנצל את היכולות של רכבי הפנאי שלה. חבילות שטח מוצעות למי שרוצה לקחת את הנושא ברצינות ולטייל עם המרצדס שלו גם בטיולי שטח מאתגרים.

המסלול הוביל אותנו בתוך שמורת נחל בזק ממרגלות הגלבוע ועד למעלה. מומלץ לנהוג לאט ובנינוחות ולהקפיד על סימון השבילים. מיד עם החזרה לכביש מרגישים את הגעגוע למרחבים של השטח, אבל לפחות במקרה הזה יש תמריץ רציני לנסוע בכביש – היעד הוא נקודת הסיום במסעדת קימל בגלבוע.

סיפור דרך – טיפוס על הגלבוע ממזרח דרך נחל בזק עד להר מלכישוע

נוסעים על כביש 90 דרומה מבית שאן וחוצים את המושב שדה תרומות עם השילוט לכיוון ירושלים.

מהצומת של כביש 90 עם כביש 6666 המטפס למעלה גלבוע ולמירב שעל הגלבוע מודדים 2.5 ק"מ דרומה. פונים ימינה לשביל כבוש המסומן בסימון שבילים כחול (לבן – כחול – לבן), ממש לפני הסככה הגדולה של החווה החקלאית, על כביש 90

על שביל הכורכר המסומן בכחול נוסעים מערבה לצד גדר ההפרדה – 6.5 ק"מ עד לצומת T של שבילים.

פונים שמאלה על השביל הכבוש המטפס למעלה ומסומן בסימון שבילים שחור (לבן – שחור – לבן) ללב שמורת נחל בזק– סעו לאט ותוכלו ליהנות מספארי של חיות מוגנות. חלק מהשביל טרשי ומעט בוצי בחורף וחלקו האחר כבוש לבן – יש להקפיד על השביל הראשי ועל סימון השבילים השחור.

לאחר 6.5 ק"מ של שבילים מגיעים לכביש האספלט שלפני הגדר שלמלכישוע – כפר גמילה ייחודי הנותן תמיכה לקהילות של נגמלים מסמים בכל הגילאים. פונים שמאלה על האספלט ולאחר חצי ק"מ בשער הכניסה לכפר פונים שמאלה על כביש הגישה להר מלכישוע. בשני הצמתים שעל הכביש, בכניסה לקיבוץ מירב ועל כביש 667, פונים שמאלה לכיוון קיבוץ מעלה גלבוע.

לאחר קילומטר משמאל לכביש מצפה ע"ש דובי וערן שמיר – אב ובנו שנפלו על הגנת הארץ בעת שירותם הצבאי. דובי שמיר נפל בשנת 1977 בעת שהיה סמג"ד בחטיבת הנ"ט של הצנחנים. וערן שמיר בנו נפל בקרב בדרום לבנון, 20 שנים מאוחר יותר – בשנת 1997, עת היה סגן מפקד סיירת צנחנים.

לאחר 4.2 ק"מ צומת בכביש 667 – כביש הגלבוע, עם כביש 6666 – הכביש היורד לבית אלפא, ממשיכים ישר לדרך נוף גלבוע, כביש 667.

נוסעים על האספלט החדש בדרך נוף גלבוע בתוך יער קק"ל 14 ק"מ עד לצומת מעלה נורית ומתחם סקי בגלבוע.

הדרכות וטיולי שטח

מרצדס ישראל מציעה ללקוחותיה בעלי רכבי הפנאי הדרכות נהיגת שטח שיעזרו להם לנצל את יכולות הרכב וליהנות מחוויית השטח שרכבי מרצדס יכולים לספק. את ההדרכות מעביר עופר אוגש, מדריך טיולים ובעל ניסיון רב בנהיגת שטח. במסגרת ההדרכה מלמד אוגש לא רק נהיגת שטח אלא גם נהיגה נכונה על כביש. "רכבי מרצדס הם רכבי כביש מפנקים ומהירים, אבל יש להם גם יכולת ליהנות מהשטח וזהו ערך מוסף ייחודי למרצדס" אומר אוגש. "במהלך ההדרכות אנחנו מאתגרים את הרכבים ומראים למה הם מסוגלים. אנחנו מדגימים כיצד עובדות מערכות בקרת המשיכה והאחיזה ביעילות בתנאים של חוסר אחיזה". מרבית ההדרכות הן הדרכות קבוצתיות של עד שישה כלי רכב והן כוללות נהיגה בכבישים מפותלים, נהיגה בשבילים מהירים ונהיגת שטח הכוללת מעברים טכניים, עליות, ירידות, שיפועי צד, מעבר תעלה ונהיגה בשטחים חלקים. בדרך כלל הדרכה אורכת כחצי יום, ויוצאת מאחד מהאולמות של מרצדס לשטח באזור הכרמל, השפלה, הנגב או הרי ירושלים. בנוסף, מרצדס מציעה ללקוחותיה טיולי שטח מגוונים של יום אחד שבה מנוצלות יכולות השטח של רכבי מרצדס. בטיולים אלה הלקוחות מגיעים למקומות שהם לא חשבו שהרכב מסוגל להגיע אליהם ונהנים מחוויית שטח ייחודית.

מסעדת קימל בגלבוע

הסיום המושלם לטיול שטח באזור הגלבוע הוא במסעדת קימל בגלבוע. המסעדה נפתחה ביוני 2010 על ידי השף שאול בן אדרת ושותפו השף בן שחם שעבד אצלו לפני כן במסעדת קימל הידועה בתל אביב. השניים ראו את המיקום הייחודי והנוף המרהיב והחליטו לפתוח מסעדת שף צפונית שתהיה שונה ממה שמקובל בפריפרייה. זוהי מסעדת שף ישראלית, אבל לא מסעדת גורמה, הווה אומר שהאוכל המוגש בה הוא אוכל טעים שנוגע בכולם וללא התחכמויות מיותרות. גם העיצוב העדכני והאוורירי של קימל בגלבוע שונה מהעיצוב הכפרי המקובל במסעדות בפריפרייה, והמסעדה שנותנת מענה למטיילים בסופי שבוע מקבלת בברכה גם סועדים רעבים שמגיעים מהשטח, ולא דוגלת בקוד לבוש קפדני.

התפריט כולל אוכל עונתי, דגים, בשרים, מרקים, מנות ראשונות וסלטים. בין המנות מהן טעמנו מומלצות במיוחד מנת סלט סלק טרי בוויניגרט בלסמי עם גבינת סנט מור, פטה כבדי עוף בקלוודס עם ריבת גזר, ביף סטרוגונוף פילה בקר עם פטריות, ריזוטו פטריות, פילה מוסר ים בקראסט ונתח קצבים. המנות האחרונות טעימות לא פחות – למשל אצבעות שוקולד, מלבי מי ורדים ופחזניות. המסעדה מגישה גם ארוחות בוקר עשירות ומציעה ארוחת טעימות משתלמת. בסופי שבוע כדאי להזמין מקום מראש.
_ע_ש_£_ש_ץ_ƒ 4 _ף_¿_ת _פ___ר_ק _¬___ץ___פ 3
קימל בגלבוע

בכניסה לדרך נוף הגלבוע כביש התענכים (ליד אתר הסקי)

טל. 04-6895566